Drukker Van de Velde uit Vlissingen ont vangt op zaterdag 9 september opdracht het aanplakbiljet met de doodvonnissen te maken (370 exemplaren). Het is 'onderte kend' met 'Oberst und Kommandant', dat wil zeggen door de kolonel Reinhardt als 'Gerichtsherr' in zijn functies van regi mentscommandant en commandant van het 'Landfront' Vlissingen. Bij lezing maakt het plakkaat de indruk in haast te zijn opgesteld. Zo zijn bijvoorbeeld de namen van verschillende ter dood veroordeelden onjuist gespeld. In de opdracht aan de drukker wordt later nog een wijziging aangebracht. Vermoedelijk om het doodvonnis van Wim Niesthoven uit Middelburg toe te voegen. De plakkaten zijn op maandag 11 septem ber gereed. Ze worden nog diezelfde dag op Walcheren en de Bevelanden opgeplakt. Op zaterdag 9 september of op zondagmor gen 10 september worden de gevangenen naar cellen in de Bomvrije Kazerne in Vlissingen overgebracht. Luciën Vandevijver uit Zelzate heeft eind november 1944 Walcheren bezocht met het doel naspeuringen naar zijn drie landgeno ten te doen. Van personen die tijdens de bezetting in de Bomvrije Kazerne als per soneelsleden hebben gewerkt, komt hij te weten dat Albert de Colvenaer, Yvan de Colvenaer, André Pierets, Wim Niesthoven en Andries Dieleman daar opgesloten heb ben gezeten. Op maandag 11 september om 7.00 uur in de morgen is de toegang tot de kazerne verboden. Ongeveer op hetzelfde tijdstip worden de gevangenen in een mili taire vrachtauto geladen. Door de Slijk straat en via de Badhuisstraat rijdt de auto naar de zogenaamde 'tweede duinen'. Met 'tweede duinen' wordt waarschijnlijk de tweede duinovergang bij Klein-Valkenisse bedoeld. Tussen de bunkersystemen 'Carmen' en 'Fledermaus', die zich toentertijd in de dui nen bij Klein- Valkenisse bevonden, wor den de gevangenen terechtgesteld. De Pool Jan Rybicki, die in Duitse krijgs dienst is, staat die morgen op wacht. Hij maakt een situatieschets en geeft deze aan een inwoner van Vlissingen met het ver zoek de tekening ter zijne tijd aan het Nederlandse bestuur te geven. Afb. 5. Kazerne Vlissingen, oktober 1944. (Collectie gemeentearchief Vlissingen.) 7

De Spuije | 2008 | | pagina 9