De Firma Franken en van Weel te Goes De herdenkingstekening vervaardigd door de heer Joh. Melse te Goes ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de firma (augustus 1942) F.M. Franken Mevrouw J. Franken-van Ewijk, echtge note van beherend vennoot M. Franken, vroeg destijds (1942) de heer Joh. Melse* of hij het aandurfde om in een door hem te vervaardigen tekening 'symbolen naar betere tijden' te verwerken. Aangezien er onder het nog aanwezige per soneel geen NSB-ers of andere nazi- respectievelijke duitsgezinde elementen aanwezig waren, durfde hij het aan. De toelichting zal duidelijk maken dat Melse er zich op uitleefde! Hieronder vindt u de toelichting op de herdenkingstekening en daarmee komt de geschiedenis van het bedrijf tot leven. (Volledige tekening op het voor blad, afm. 80x120 cm.) Om te beginnen het getekende portret van (mede)oprichter de heer L. Franken: L. Franken werd op 4 januari 1858 te Noordwelle geboren en overleed op 27 maart 1920, in een ziekenhuis in Breda. Samen met zijn zwager Goemans, een boe renzoon, vermoedelijk uit Dreischor stichtte hij in 1892 de Firma Franken en Goemans. In 1902 verliet de heer Goemans het bedrijf en kwam de heer Van Weel, boerenzoon uit de Broeder- en Zusterpolder Afb. 1. Oprichter de heer L. Franken. Afb. 2. Pand Turfkade te Goes. bij Wolphaartsdijk, in zijn plaats. Hij ver trok op zijn beurt in 1910 maar gaf toe stemming om de naam te blijven voortzet ten. In 1960 is de naam van de Firma Franken en van Weel gewijzigd in Handel en Industrie Maatschappij Franken N.V., later B.V., en tot 1983 is de firma in 'Fran ken' handen gebleven. Door de huidige eigenaren wordt het bedrijf nog steeds onder deze naam succesvol gedreven, zij het op een ander gebied dan bij de aanvang van het bedrijf. Over het portret valt al iets bijzonders op te merken waaruit blijkt dat de heer Melse een echte kunstenaar was. Mensen die de heer Franken gekend hadden vertelden namelijk dat diens persoonlijke trekken in de tekening duidelijker tot uitdrukking komen dan op de foto! 27

De Spuije | 2008 | | pagina 29