Inhoud Woord vooraf j^<^ j3EW. EX^/vj SSf/Dnet bI^-^ Woord vooraf 1 Een vergeten oorlogsmonument in Wissenkerke Gerard de Fouw en Bart van Leerdam 2 Paulus Johan van der Mandere (1844-1921), burgemeester van Kapelle van 1873 tot 1919 G.J. Lepoeter10 Merkwaardig nieuws van Historisch Museum De Bevelanden Nel van Leijen20 Educatie in het Historisch Museum De Bevelanden Lenie Weiten21 Bezoek aan het Abdij complex en het Zeeuws Museum in Middelburg Anne-Marie Visser23 Reacties van lezers25 In memoriam M.J. Geuze Ad Beenhakker 26 De Firma Franken en van Weel te Goes F.M. Franken27 Liefde of afpersing? W.P. den Toom 30 Uit de serie kermis- en gelegenheidsliedjes van het Historisch Museum De Bevelanden 32 Waèr a 't arte vol van is Salomo z'n mooiste lied G.J. Lepoeter33 Boekindruk: Lillo en Liefkenshoek O.W. Hoogerhuis 35 Boekindruk: Driewegen Hugo de Potter38 Bijna honderd jaar geleden, op 2 april 1908, werd Andries Pieter-Dmluinan •géboren in Wissenkerke. Hij zou slechts 36 jaar oud worden. Op 11 september 1944 werd hij door een Duits vuurpeloton in Klein-Valkenisse, bij Vlissingen, geëxecuteerd. Gerard de Fouw en Bart van Leerdam beschrijven de gebeurtenissen die zich in de eerste dagen van september 1944 op Noord-Beveland en in Vlissingen hebben afgespeeld. Een man met een zeer lange staat van dienst was Paulus Johan van der Mandere, die niet minder dan 46 jaar burgemeester van Kapelle was. De lange duur van zijn burgemeester schap komt echter niet in alle opzichten overeen met het succes ervan. Vooral de perikelen rond de restauratie van de toren spelen daarbij een rol. Zijn afscheid was weliswaar eervol maar kwam eigenlijk te laat. G.J. Lepoeter vertelt over vallende stenen en de strijd om de macht in Eversdijk. Verder onder andere een verslag door Lenie Weiten over een deel van de educatieve activi teiten van het Historisch Museum De Bevelanden. Leerlingen van tientallen basisscholen hebben in het museum op een prettige manier kennis kunnen maken met het Bevelandse verleden. Wellicht het begin van een levenslange belangstelling voor onze geschiedenis. Als regel ontvangt u de Spuije twee weken voor de jaarvergadering. Deze keer is dat wat eerder omdat er voor de vergadering een statutenwijziging op de agenda staat. Daarom moet de oproep voor de vergadering deze keer eerder verzonden worden. Naast de jaarstukken is het activiteitenprogramma ook deze keer weer los bijgesloten. Als eerste 'activiteit' is er dus op 4 april de jaarvergadering met na de pauze de lezing door Hans Krabbendam over emigratie vanuit Zeeland naar de Verenigde Staten. Het belooft een boeiende avond te worden en we hopen velen van u daarbij te mogen begroeten. De redactie De acceptgiro (Heemkundige Kring) of nota (Vrienden Museum) voor uw bijdrage over 2008 is bijgesloten in dit blad. 1

De Spuije | 2008 | | pagina 3