Nieuws uit het museum Erna Beuger, PR en marketing HMDB 'Bijzondere Zeeuwse Merklappen blij ven in Zeeland' Het Historisch Museum De Bevelanden heeft dankzij financiële ondersteuning van het Steunfonds twee Zeeuwse merklapjes en een bijzondere stoplap aan zijn collectie kunnen toevoegen. De voorzitter van het Steunfonds, de heer drs. H. Eversdijk, heeft deze lappen op maandagavond 7 april, tijdens de opening van de tentoonstelling 'De Kerk in het mid den' aangeboden aan het museum. Bijzondere Zeeuwse merklappen. Het oudste merklapje dateert uit 1720, het andere uit 1799. De stoplap die niet geda teerd is, maar vermoedelijk gediend heeft als voorbeeld lap, wordt geschat op eind Afb. 1. Twee Zeeuwse merklapjes werden door drs. H. Eversdijk aangeboden aan het museum. (Alle afbeeldingen: Historisch Museum De Bevelanden.) negentiende eeuw. Deze komen uit Zeeuws familiebezit en hebben een relatie met de merklappen in de collectie van het museum. Het museum is dan ook bijzonder verheugd met deze aankoop. Met deze aan koop kon verkomen worden dat deze bij zondere merklappen naar het buitenland of in particuliere collecties zouden verdwij nen, wat meestal inhoudt dat ze niet meer toegankelijk voor het publiek zijn. Het Historisch Museum heeft een gedeelte van De Bevelandse gang ingericht met nut tige handwerken en merklappen. Om museale redenen wisselt regelmatig de inrichting. Tot 13 september 2008 staat 'Religie en Handwerken' centraal. In het najaar hopen we de aanwinsten aan het publiek te kunnen tonen. Merklappen met bijbelse motieven. In het kader van het thema 'de kerk in het midden' is er een speciale tentoonstelling van 8 april t/m 13 september 2008 van merklappen met bijbelse motieven. Deze merklappen komen deels uit de museum collectie en deels uit de collectie van Joke Visser. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen in het kader van het jaar van het Religieus Erfgoed en te zien van zaterdag 5 april 2008 t/m 3 januari 2009. Het museum heeft er dit keer voor gekozen om in alle afdelingen van de vaste presen tatie wijzigingen aan te brengen in het kader van voornoemd themajaar. We wil len u speciaal wijzen op de bijzondere col lectie doopmutsjes die in de presentatie van 'Zeeuws meisje' wordt tentoonge steld. Verder is duidelijk te zien hoe de kle derdracht zich onder invloed van de kerk vanaf ca. 1850 ontwikkelde in een katho lieke en protestantse dracht. Op de eerste verdieping in de zaal 'Blinken en Verzin ken' komt het kerkelijk erfgoed aan bod. In samenwerking met de rooms-katholieke kerk van Goes hebben we een selectie gemaakt van gouden en zilveren kerkschat- 12

De Spuije | 2008 | | pagina 14