1675-1700 Uit deze periode beschikken we over een aantal belastingkohieren, zoals het Familie- geld 1678, 1680, 1695 en 1700. Dit was een belasting op het inkomen, zodat niet alle inwoners daarop voorkomen. Het kohier Quotisatie van het gemaal uit 1680, waarin alle hoofdbewoners werden aangeslagen naar gelang het aantal en de leeftijd van de andere huisbewoners. Volwassenen werden aangeslagen voor één zak tarwe, kinderen van vier tot twaalf jaar voor een halve zak en kinderen beneden de vier jaar waren vrijgesteld. In het kohier Haardstedengeld uit 1694 worden alle huiseigenaren aange slagen over het aantal schoorstenen. Als aanvullende bronnen uit die periode zijn er de doop- en trouwboeken van de kerken te 's-Heer Arendskerke en 's-Heerenhoek (Calishoek), het transportregister 1678-1700 (RAZE 2720) en de overloper 1707, waarin grondeigenaren en pachters worden vermeld. 1810-1832 Ook hier geven een aantal bronnen wat meer inzicht in het aantal huizen en bewo ners. Belangrijk is de lijst van de totale bevolking die in 1811 werd opgesteld. Alleen hier is niet het aantal huizen te achterhalen wat door meerdere gezinnen werd bewoond. Pas met de gegevens van het bevolkingsregister uit 1829 en de lijst kada strale eigenaren uit 1832 is een beeld te vormen. De kohieren Hoofdelijke Belasting, die vanaf 1819 bewaard zijn en de doop- trouw en overlijdensregisters kunnen als aanvullende informatie worden gebruikt. het ambacht Heinkenszand geeft aan dat er bij de bedijking in 1546 nog sporen van de grondslag van een vroegere dijk zicht baar moeten zijn geweest. Een naam die niet direct valt te verklaren en die soms in één koopakte op verschil lende manieren werd geschreven is de Pla- gehoek. De betekenis zal al in vorige eeu wen niet meer duidelijk zijn geweest, want hij wordt vernoemd als Plaechhoeck (1685), Plaaijhoek (1688), Plaayhouc (1690), Plaag- houc (1691). De grote weel, die is ontstaan in 1552, wordt de Kuijpweel genoemd. In 1696 werd een stuk land verkocht de hoek op 't Sandt aan de Kuijpweel. De weel was in bezit van de gezamelijke ambachtsheren. In 1836 was hij voor 2,00 verpacht als viswater aan Jan van den Dries.13' Buurtschap In de loop der negentiende eeuw ontstond er in de Plagehoek, aan een kort doodlo pende wegeling als zijweg van de (Oude) Zandweg een buurtschap, dat de weidse naam kreeg van De Gosvazze (in het Nederlands De Graszode). Op de eerste topografische kaarten uit de negentiende eeuw14' blijkt dat de naam geschreven werd als De Grasvazen. In 1832 stonden daar nog maar twee huisjes. Maar wegens een nijpend gebrek aan landarbeiders werden er na die tijd overal in de Kraaijerts wonin gen gebouwd, zoals het arbeiderswijkje De Citadel te Nieuwdorp.151 De eerste keer dat de naam officieel voorkomt in de gemeente lijke bronnen is in 1864 toen op een paar plaatsen in de gemeente, o.a. bij het gezin van Johannes Driedijk huisnr. 110, op de zogenaamde Graszode een zeer besmette lijke kinderziekte, (windpokken) was uitge broken. De bewoners in de besmette huizen kregen een verbod opgelegd om zich te ver tonen in gelegenheden met veel publiek.16' Bewoners Het aantal bewoners van de polder in de loop der eeuwen is vrij lastig te bepalen door gebrek aan bronnen. Er zijn twee periodes in de geschiedenis van de Oude Kraaijert, waarin aan de hand van wat meer, elkaar aanvullende bronnen het aantal huizen en hun bewo ners kan worden gereconstrueerd. (Zie kader) 19

De Spuije | 2008 | | pagina 21