Afb. 1. Berg van Troje. Maquette door P. Lindhout. (Collectie Historisch Museum De Beve- landen.) rechterlijke leven. De term vierschaar drukt uit dat de parochie een eigen rechtbank heeft met een eigen schepencollege, dat is samengesteld uit de in het vierschaarambacht wonende edelen onder voorzitterschap van een van de in dit district ambachtgerechtigde ede len. De rechtzittingen werden gehouden op een plek waar aan vier zijden banken (seamen, banken) waren geplaatst, van daar de naam vierschaar. Die vierschaar werd gespannen, dat wil zeggen dat oor spronkelijk eerst met touwen een vierkante ruimte werd afgepaald. In Kloetinge zal dit op of bij het kerkhof gebeurd zijn. De oude ambachten, waarover ik zojuist sprak zijn overigens niet opgeheven; zij bleven gewoon voortbestaan. Trouwens, in de Middeleeuwen kwam zoiets ook niet voor, nieuwe vormen van bestuur konden wel opkomen, maar het was ondenkbaar dat de oude, bestaande en in het gewoonte recht gewortelde instellingen zouden wor den afgeschaft. Wie zou dat moeten doen? Wie zou zich kunnen veroorloven om de hand te slaan aan de vanouds overgele verde gebruiken en gewoonten? Dat is wil lekeur, ondenkbaar en onbestaanbaar. De ambachtsheren van de oude ambachten werkten mee aan die nieuwe vierschaar ambachten. We weten ook dat vooral de graaf van Holland zijn kans heeft proberen te grijpen om die edele ambachtsheren, die in zijn ogen veel te onafhankelijk waren en zich weinig van het hogere, grafelijke gezag aantrokken, wat meer in het gareel 22

De Spuije | 2008 | | pagina 24