Kruiningen. In beide laatste nederzettin gen zaten er waarschijnlijk in het stadium van de naamgeving al meerdere heren, zodat een meer neutrale benaming ingang vond. Ik zou Dekkers beeld wat willen nuanceren en interpreteer dus 'de lieden van' niet als: 'de onvrijen van', maar als 'de vrienden van', met de hiervóór aangegeven betekenis. Precies zoals dit het geval was bij de homines et amici van Dirk Everdeisz in Kattendijke. Als we ten slotte nog eens uitgaan van de positie van de ambachtsheren en niet van de vrienden, kunnen we de ontwikkeling van hun relatie tot die vrienden ook anders omschrijven. De ambachtsheren hebben als opvolgers van de koning en de geestelijke instellingen de rechten die zij als grond- heer bezaten over op hun gronden wonende lieden - de onvrijen - weten uit te breiden over de onedele, maar aanvankelijk vrije geërfden in hun machtsgebied (hun ambacht in wording). Deze voorstelling van zaken sluit het voorgaande niet uit. Beide invalshoeken hebben recht van bestaan. Kleine en middelgrote vrije grondbezitters zoeken bescherming en lokale potentaatjes dringen bescherming op. Zoals altijd, zal de dikwijls zo weerbarstig traceerbare werke lijkheid zich tussen beide polen hebben afgespeeld. Belangrijkste literatuur/lexica: C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen, Assen 1971 (2e dr. 1982). C. Dekker, 'Sint-Baaf in Zeeland', in Archief van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen 1995, 59-76. C. Dekker, Een schamele landstede. Geschiedenis van Goes tot aan de Satisfactie in 1577, Goes, 2002. P. A. Henderikx, 'Dorpen in de Schelde-delta van de vroege middeleeuwen tot ca. 1300', in K. Bos e.a., Dorpen in Zee land, Middelburg 1991, 14-34. P. A. Henderikx, 'Havenplaatsen in zeeland in de der tiende eeuw', in Zeeland 9 (2000), 10-18. P. A. Henderikx, Land, water en bewoning, waterstaats- en nederzettingsgeschiedenis in de Zeeuwse en Hollandse delta in de Middeleeuwen, Hilversum 2001. J. F. Niermeyer en C. van de Kieft, Mediae Latinitatis Lexicon Minus. Lexique latin médiéval - Medieval Latin Dictionary - Mittellateinisches Wörterbuch, éd. remanieé par J. W. J. Burgers, Leiden-Boston 2002. J. Verdam, Middelnederlandsch Handwoordenboek, onver anderde herdruk en van het woord sterne af opnieuw bewerkt door C. H. Ebbinge Wubben, 's-Gravenhage 1961. J. J. van der Voort van der Kleij, Verdam Middelneder landsch Handwoordenboek Supplement, Leiden/Antwer- pen 1983. J. W. Fuchs en Olga Weijers, Lexicon Latinitatis Nederlan- dicae Medii Aevi. Woordenboek van het Middeleeuws Latijn van de Noordelijke Nederlanden, vol. I: A- B, Leiden 1977; vol. V: L-M-N-O, Leiden 1994. 29

De Spuije | 2008 | | pagina 31