Boekindruk: Van Krabbendijke naar Fak Fak Mart de Goffau, De valreep beklimmen, dagboek van een seiner-zeemilicien, wereld reis aan boord van Hr. Ms. Groningen, Yer- seke, 2007, 174 pagina's, ISBN 978-90- 79039-01-2. Voor meer informatie: www.hrmsgroningen.nl Mart de Goffau (Goes, 4 augustus 1941) wordt als dienstplichtig militair, opgeroe pen op 13 februari 1961, ingedeeld bij de Koninklijke Marine. Na zijn opleiding tot seiner aan de Verbindingsschool Konink lijke Marine te Amsterdam is hij klaar om effectief ingezet te worden. Kort voor Kerstmis 1961 verlaat hij de Marine Kazerne Amsterdam om samen met zijn familie in het verre en rustige Krabben dijke zijn winterverlof door te brengen. Daarna begint het leven aan boord van een echt oorlogsschip: 'Op maandag 8 januari 1962 reist hij met de dieseltrein van Amsterdam naar de vlootbasis Den Helder om in te schepen op de onderzeebootjager (anti-submarine destroyer) Hr. Ms. Gronin gen. Bij het betreden van de marinehaven kijkt hij zijn ogen uit! Op de rede van 'Nieuwe Diep' en aan de steigers in de Nieuwe Haven liggen enige zilvergrijze oor logsbodems. Eén ervan is Hr. Ms. Gronin gen, naamsein D (destroyer) 813, een moderne en snelle onderzeebootjager. Geïm poneerd door de grootte van het schip loopt Mart de valreep op, neemt de houding aan naar het achterschip en brengt het militair saluut aan de vlag, vervoegt zich aan de valreep bij de onderofficier van de wacht, salueert en zegt: 'Seiner 3ZM De Goffau meldt zich aan boord, sergeant.' De onder officier van de wacht kruist zijn naam aan op een lijst en de leerling wordt hem als geleide meegegeven naar het verblijf in het voorschip onder de cafetaria.' Op 8 januari is daar nog geen zicht op, maar 1962 is het turbulente jaar dat de politieke kwestie rondom Nederlands Nieuw-Guinea zijn climax zal bereiken. Het resultaat is overdracht van deze kolo nie aan de Verenigde Naties en in het vol gende jaar aan Indonesië. Hr. Ms. Gronin gen verlaat, als onderdeel van smaldeel 5, op 16 januari Den Helder voor een oefen en vlagvertoonreis richting de West. Eind maart wordt het ernst. De oplopende span ning op en rond Nieuw-Guinea is er de oor zaak van dat het smaldeel richting zuid- oost-Azië wordt gedirigeerd. Daar moeten de Nederlandse belangen verdedigd wor den. 'Op 13 augustus vaart Hr. Ms. Groningen patrouille nabij Onin en Fak Fak. Op de achtermiddag is er 'exercitie met de 40mm mitrailleurs' en later op de dag is er werke lijk luchtalarm. Mart noteert: "Vliegtuigen blijven buiten schootsafstand (radar a/b).' In de nacht van 13 op 14 augustus is er driemaal luchtalarm. De bemanning snelt met helm, anti flash gear en gasmasker op en zwemvest om, naar haar gevechtswacht- Afb. 1. Tekening B- jager van de Fries land-klasse. (Foto uit: Onderzeebootja gers van de Holland en Friesland-klasse, A.J.C. Veenstra, 1987.) 35

De Spuije | 2008 | | pagina 37