Afb.2. Onder zeebootjager Hr. Ms. Groningen. (Foto audiovi suele dienst IMH.) post. Het schip loopt hoge vaart en gaat over op zigzagkoers. Mart noteert op 14 augustus: "Vannacht 3 x (driemaal) luchta larm - laatste (lucht)alarm: 2 jachtvliegtui gen Mustangs worden op afstand van 15 km door ons, met 12cm vuurleiding beschoten.' 'Donderdagmorgen 22 november meren de schepen af aan de steiger in de Nieuwe Haven van Den Helder. Het is guur weer en het sneeuwt. Familieleden, vrienden en bekenden zijn toegestroomd en wachten in de ijzige koude hun geliefden op voor een hartverwarmend weerzien.En dan terug naar Krabbendijke. Mart de Goffau is een secuur mannetje. Tijdens de reis is zijn zakboekje zijn meest trouwe metgezel. Dag voor dag maakt hij er korte aantekeningen in. Het zakboekje blijft bewaard, maar als op 20 december 1962 de diensttijd voorbij is wordt het opgeborgen. Goed opgeborgen, want het komt niet meer tevoorschijn vóór 2001, als na een verhuizing spullen op hun plaats worden gelegd. Plotseling is het zakboekje er dan weer, als een verdwenen goede vriend die najaren onverwacht voor de deur staat. Tot dat moment was de dienst tijd nog nauwelijks vaag in de herinnering gebleven, maar het teruggevonden zak boekje zorgt voor een ommekeer. Mart begint aan een recapitulatie van de reis naar Nieuw-Guinea, een speurtocht naar gegevens en naar mensen die samen met hem de reis hebben meegemaakt. Het is een werk van jaren, maar het resul taat mag gezien worden; een boeiend ver slag van het leven op de werkvloer van een oorlogsschip, voorzien van een uiterst nauwkeurig samengesteld notenapparaat met een grote hoeveelheid bijzonderheden. Verder is er gezorgd voor royaal en duide lijk opgezette achtergrondinformatie over de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea, de verhouding tot Indonesië en de Koninklijke Marine. De echtheid van het verhaal krijgt een extra accent door het gebruikte mari nejargon. In een aparte bijlage wordt dat voor de lezer verklaard. De talrijke illustraties maken het alleen al een genot om het boek door te bladeren. Aan de uitvoering en afwerking is uiterste zorg besteed, alle lof voor in out reclame te Yerseke. Het eerste exemplaar is tijdens de presen tatie in het Marinemuseum te Den Helder op 22 november 2007 aangeboden aan vice- admiraal b.d. F.E. Kruimink, destijds com mandant van Hr. Ms. Groningen. Het was die dag precies 45 jaar geleden dat het schip de haven van Den Helder binnenliep. G.J. Lepoeter 36

De Spuije | 2008 | | pagina 38