Afb. 1. De 'geknakte' foto, Santje de Dreu in klederdracht. (Alle afbeeldingen: collectie J. de Dreu.) met de dominee, legde hem haar plannen voor en liet hem de advertentie zien. 'Dat is nietje eigenlijke keus, als ik je zo hoor, Santje', zei hij. Nee, dat was het niet, maar het zou een eerste stap kunnen zijn, om dat wat haar voor ogen stond, te berei ken. 'Je moet eens even wachten met sollicite ren', zei de dominee. 'Ik heb een studie vriend, die is predikant-directeur van het Hervormde Diaconessenhuis in Amster dam. Ik wil bij hem wel eens informeren wat de mogelijkheden daar voor je zouden kunnen zijn, als je dat goed vindt natuur lijk.' Santje hoefde daar niet over te denken, dit was een mogelijkheid waarvan ze niet had durven dromen. Als de dominee die moeite wilde nemen, dan zou ze hem heel dank baar zijn. Na enkele weken kwam bericht van de dominee, hij had een schrijven van zijn vriend uit Amsterdam ontvangen. Santje moest maar een brief schrijven aan de besturende zuster van het Diaconessenhuis aan de Overtoom in Amsterdam, er waren mogelijkheden om haar wens in vervulling te laten gaan. Dolgelukkig schreef Santje een brief en al snel ontving zij bericht terug. Ze werd uitgenodigd om te komen voor kennismaking. Kennismaking, dat betekende, vijf dagen naar Amsterdam. Het Diaconessenhuis ging gedegen te werk, ze wilden weten wat voor vlees ze in de kuip zouden krijgen. Vijf dagen, dat betekende, twee dagen reizen en de andere tijd doorbrengen in het Diaco nessenhuis, gesprekken voeren met diverse mensen en meehelpen in de huishouding enzovoort. Zij zou worden afgehaald aan het station. Er zou een koetsje klaar staan. En of San tje maar wilde berichten, hoe laat zij aan zou komen en waaraan zij te herkennen was. Het laatste was geen probleem, ze was gekleed in de protestantse Zuid-Beve- landse dracht, dus gemakkelijk herken baar. Naar het Diaconessenhuis in Amster dam Het grote avontuur zou beginnen, met de trein naar Amsterdam. Wat een onderne ming voor iemand die nooit verder was geweest dan Middelburg en Bergen op Zoom. Ze werd ontvangen door zuster Jenny, een oudere Diacones, het hoofd van de jonge zusters. Zuster Jenny bekeek haar bewon derend, zo'n sollicitante had ze nog nooit gehad. Ze wees haar de plaats waar ze de komende nachten zou slapen en vervolgens begon de kennismakingsronde. Eerst de besturende zuster, een adellijke dame, die nu directrice genoemd wordt. Vervolgens naar het hoofd van de eetkamer onder wiens leiding zij de andere dag hand- en spandiensten zou moeten verrichten. Overal waar zij kwam werd ze door ieder- 3

De Spuije | 2008 | | pagina 5