een van hoofd tot voeten bekeken. Een Zeeuwse klederdracht zagen zij niet dage lijks. De andere dag keek men vreemd op, toen zij met een lichte schort voor en zonder grote muts op verscheen. Ja, ze moest toch aan het werk. Regelmatig werd ze van het werk afgehaald door zuster Jenny, steeds weer moest ze kennismaken met iemand anders. De predikant-directeur, de genees heer-directeur, het hoofd van de huishou ding, het hoofd van de linnen- en naaika mer en met de diacones die de leiding had over de Diaconessenschool. Een school, waar de nieuwkomers voorbereid werden op hun komende werk en eventuele oplei ding. Ook meisjes uit Amsterdam bezoch ten de school. Er werd algemene ontwikke ling gegeven, handenarbeid, naaien en vooral handwerken, verbandleer, beginse len van E.H.B.O. en anatomie, verder schoolvakken zoals aardrijkskunde, taal en rekenen en van alles wat men nodig achtte om te kunnen functioneren als Diacones. Zo was een onderdeel van de opleiding, goede manieren. 'Weet hoe u zich dient te gedragen zusters. Denk er aan: Mevrouw trekt haar handschoenen aan voor de kap tafel, de kamenierster doet dat op de trap en de keukenmeid op de stoep.' [Nog niet zo lang geleden zat ik in een vroege trein, een jonge vrouw stapte in en ging tegenover mij zitten. De beautycase zette ze op haar schoot, en het opmaken begon. Kennelijk was ze te laat uit haar bed gekomen. Ik voelde de neiging om te vragen, kent u het gezegde: 'Mevrouw trekt haar handschoenen.enzovoort.' Ik kon me inhouden.] De andere dag werd ze verwacht in de lin nenkamer, waar ze toevertrouwd werd aan een diacones, om samen met haar allerlei karweitjes te doen. Zij moest mede beoor delen hoe handig en ijverig deze Zeeuwse was. De kennismakingsdagen liepen ten einde en Santje werd weer naar het station gebracht. Ze zou zo spoedig mogelijk bericht ontvangen werd haar gezegd. De spanning steeg. Een paar dagen later kwam de verwachte brief. Santje mocht komen, een datum was al vast gesteld, over vier maanden. Afb. 2. Met collega's in Amsterdam (staande bovenaan links). 4

De Spuije | 2008 | | pagina 6