Boekindruk Adri Karman - Noord-Beveland, groene oase in de Zeeuwse Delta. Cultuurhistori sche en natuurwaarden van Noord-Beve land, Vlissingen 2008. De prijs bedraagt 7,50. Verkrijgbaar bij: Ver Sier, Voor straat 41-43, Colijnsplaat; Galerie Kats, Dorpsstraat 16, Kats; Le Grand Bazar, Hoofdstraat 46, Kortgene; Le Bonheur, Westkruisstraat 1, GeersdijkAttent Van den Dries, Oostvoorstraat 17, Wissenkerke; Le Grand Bazar, Veerweg 14, Kamperland en Het Paard van Troje, Goes (aangepaste prijs). De Colijnsplaatse tekenaar en schilder Adri Karman heeft een boek uitgebracht over de ontstaansgeschiedenis van Noord-Beve land. Hij beschrijft hoe de bedijking van de polders zich in de afgelopen eeuwen heeft voltrokken en hoe dit voormalige eiland in cultuur is gebracht. Meer dan eens was sprake van herbedijking van polders, maar soms ontstond ook landverlies door de definitieve teloorgang van polders. Nu bestaat Noord-Beveland nog uit 27 polders. In zijn inleiding schrijft Karman dat hij een tiental jaren geleden het boek Tussen Afsluitdammen en Deltadijken (deel 1) van M.P. de Bruin en M.H. Wilderom onder ogen kreeg. Vragen die vroeger bij hem leefden over de lappendeken van kleine poldertjes op Noord-Beveland konden gro tendeels door raadpleging van dit boek worden beantwoord. Met dit boek in de hand trok hij steeds opnieuw de polders in en hij ontdekte steeds nieuwe elementen in het landschap. Ondertussen tekende en schetste hij op zijn tochten. In 2005 schreef Karman een artikel in de PZC over de door hem aangetroffen cultuur- en natuurwaar den op Noord-Beveland. Zowel de positieve reacties van lezers op zijn artikel als het al lang uitverkochte boek van De Bruin en Wilderom vormden de aanleiding tot het schrijven van dit boek. De auteur is er in geslaagd om de wording van Noord-Beveland (met vele tekeningen) op een toegankelijke manier te presente ren. In de tekst zijn korte verhalen ingelast die zich soms in een ver verleden afspelen, maar die soms ook een brug slaan naar de moderne tijd. De lezer verkeert als het ware in het gezelschap van de schrijver bij zijn wandelingen door de polders. Daar naast combineert Karman op knappe wijze zijn tekentalent met zijn liefde voor de natuur en het polderlandschap. De polderkaartjes vervullen een belang rijke rol in het boek. Deze functionele kaartjes zijn mooi uitgevoerd en laten de inrichting van de polders zien. Deze uit gave is naast een kijk- en leesboek ook een naslagwerk. Het is niet in de laatste plaats een mooi hulpmiddel dat een bijdrage kan leveren aan een grotere bewustwording over de Zeeuwse leefomgeving. In die zin een voorbeeld dat in onze provincie navol ging verdient. O.W. Hoogerhuis 37

De Spuije | 2008 | | pagina 39