Voortbordurend op Colijnsplaat Nel van Leijen, conservator merklappen HMDB In het kader van het jaar van de tradi tie, 2009, heeft het Historisch Museum De Bevelanden, Singelstraat 13, te Goes besloten een merklappententoonstelling te wijden aan Barbara Haringman en haar beroemde voorvaderen. De tentoonstelling is te zien van 4 april t/m 4 juli 2009. Wie was Barbara Haringman? Voor het beantwoorden van deze vraag moeten wij teruggaan naar het jaar 1758 als zij wordt geboren als vierde kind van Jan Jansz. Haringman en Neeltje van Schelven. Jan Jansz. Haringman is het achtste kind van Jan Jansz. Haringman en Clara Con stance Geelhoet. Vader en zoon bekleden beiden de functie van Schepen van Colijns plaat. De vijfde zoon, Maarten Haringman gaat de geschiedenis in als de kapitein van het oorlogsschip St. Maartensdijk dat op bevel van de Admiraliteit van Zeeland bij stand verleende bij de slavenopstand in de Berbice in 1763. Deze opstand is succesvol neergeslagen. Alle drie zijn zoons treden in hun vaders voetsporen en hebben het tot schout-bij-nacht of admiraal gebracht. Barbara Haringman wordt geboren op 16 november 1758 te Colijnsplaat. Op der- tienjailge leeftijd voltooit zij een aantal merklappen van een zodanige kwaliteit dat daaruit blijkt dat zij de borduurkunst zeer goed beheerst. Een aantal van haar lappen zijn gedateerd op 1771. Naast haar naam wordt ook de naam Maria van der Baan geborduurd. In een logische volgorde begint zij met een merklap, een stoplap, een lap in rococotechniek, een tapisserielap en een zij den lap met diverse zijden bloemmotieven. Ook een gobelin met de bijbelse voorstel ling van de Annunciatie behoort tot de col lectie handwerken van Barbara. Waar en van wie heeft Barbara dit alle maal geleerd? Uit nader onderzoek is gebleken dat de naam Maria van der Baan voorkomt in de burgerlijke stand van de stad Zierikzee. Als oudste dochter van Joost van der Baan en Lijntje Jumulet wordt Maria geboren op 4 januari 1745. Haar vader, Joost van der Baan, dient 11 februari 1744 een request in om school te mogen houden in Zierikzee. Dat wordt hem toegestaan. Zijn dochter Maria wordt in een genealogie Van der Baan genoemd als onderwijzeres. In die tijd was er een Franse kostschool voor meisjes in Zierikzee. Maria overlijdt ongehuwd, op 12 januari 1773, te Zierikzee. Barbara huwt met Jacobus de Koning. Als hun oudste dochter, Neeltje Johanna de Koning, de leeftijd van dertig jaar heeft bereikt komt die in het bezit van de doos met handwerken van haar moeder. Neeltje Johanna huwt te Middelburg met Leendert Ball en geeft door middel van een door haar geschreven brieve op hoge leef tijd de handwerken door aan haar dochter Amelina Barbara Ball. Onlangs verschenen deze handwerken op een veiling te Middelburg. De handwerken werden per stuk geveild en kwamen in eigendom bij verschillende kopers. Deze interessante geschiedenis heeft het museum doen besluiten om te kijken of deze bijzondere verzameling handwerken, aangevuld met historische gegevens, nog een keer bij elkaar gebracht zou kunnen worden. Inmiddels heeft een aantal nieuwe eigenaren toegezegd hun medewerking aan deze tentoonstelling te verlenen. Tijdens de tentoonstelling zal ook worden ingegaan op de achtergronden van de voorvaderen, bekend bij de VOC en de Admiraliteit van Zeeland. De openingstijden van het museum zijn van maandag tot en met vrijdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Volwassenen betalen 5,00 p.p. entree, jeugdigen tot 18 jaar hebben gratis toegang. 10

De Spuije | 2009 | | pagina 12