indicatie dat dit de hoogliggende boerde rij op de vliedberg betreft.81 Of hij in het spraakgebruik ook de naam 'Het Hooch Huys' heeft gehad is niet bekend. Er bestaat namelijk een tweede boerderij in de Kerkboek met de naam het Hoge Huis of in de volksmond 'T'ööhuus' op perceelnummer 138, zo genoemd naar de hoogte van het huis bij deze boerderij. Van IJsseldijk, die de geschiedenis van deze laatste boerderij beschrijft, 101 heeft zich hierdoor kenne lijk laten misleiden en heeft dan ook ten onrechte aan de boerderij op perceel 138 de naam Het Hooch Huys gegeven. Hierover wordt in de overlopers echter niets ver meld, zodat het primaat 'Het Hooch Huys' toch aan de boerderij op perceel 191 toege kend moet worden.11' Relatie tussen hofstede en omringende landerijen Een nadere analyse van de eigendommen en de pacht van de landerijen in de omge ving van de boerderij (afb. 2), suggereert dat de eigenaar/gebruiker hiei-van, in 1596 Jan Pierss. Hollander, ook de vermoedelijke eigenaar of pachter en bewoner van deze hofstede is geweest. Hij had als 'baander' een groot aantal percelen (elf percelen volgens het minuutplan, het aantal deel- percelen volgens de overlopers bedroeg zeventien) in de directe omgeving van de boerderij in pacht. Daarnaast had Jan Pierss. Hollander ook nog enkele percelen in eigendom en gebruik waarmee een aan eengesloten stuk grasland rond de boerde rij ontstond.121 Zo was hij eigenaar van de direct om zijn erf liggende percelen 169, 171, 172, 173 en 156 (deel). Ook de oprij laan of 'dreeve' (170) die vanaf de Poelweg toegang verschafte heeft waarschijnlijk tot de boerderij behoord. Deze dreef staat ook niet geregistreerd in de overlopers en was dus waarschijnlijk, evenals de boerderij, vrij van betaling van polder- en dijklas- ten.13' Afb. 2. Het Ganzenreservaat met de drie veldhoeken, fragment minuutplan Sinoutskerke 1832. (Robert Minnaard, Studio Shootmedia voor Grafisch Illustratief Ontwerp, Groningen.) 14

De Spuije | 2009 | | pagina 16