scheen, Van der Spoel de enige leraar was die aan dit overlijden aandacht besteedde. Een goede zaak, want normaal sprak je niet over dit soort sterfgevallen. Daarom is het iets om positief te denken over de heer Van der Spoel. Van de heer L.J. Poortvliet uit 's-Heer Hendrikskinderen kregen we een reactie op het artikel over D.A. Poldermans, door G. J. Lepoeter. Hij meent dat in dit artikel een veel te positief beeld van de persoon Poldermans gegeven wordt. Een aantal familieleden van de heer Poortvliet (moe der, ooms), hebben indertijd les gekregen van Poldermans. Uit de verhalen over hun ervaringen kwam naar voren dat de behan deling van arbeiderskinderen op school soms flink afweek (in negatieve zin) van de kinderen uit de boerenstand. Dat zou onder ander blijken uit groepsfoto's van school kinderen waar arbeiderskinderen en kin deren van boeren niet samen op staan. Er zou sprake zijn van een 'vermeende' sociale bewogenheid met de arbeidersklasse van de kant van Poldermans, terwijl hij er in werkelijkheid op neer keek. (Noot van de redactie: In feite stelt de heer Poortvliet hier een interessante vraag aan de orde: in hoeverre zijn de toenmalige sociale verhoudingen zichtbaar in ogen schijnlijk simpele zaken als groeps- of klas sefoto's. En: week de wijze van optreden van Poldermans af van die van schoolmeesters in de omgevingAls we in staat zijn daar voldoende gegevens over te vinden, willen we daar in een volgende Spuije op terug komen.) Tot slot ontvingen we nog een correctie op het artikel over Santje de Dreu, in Spuije 74. In het artikel staat dat zij geboren was in 1898. Dat moet zijn 1888. Afb. 2. Bitterzoet, langpootmug, koekoeksbloem en 3-kleur viooltje, tekening door J.C.H. Ehrhardt, 20 juni 1910. (Collectie H. Ehrhardt.) 25

De Spuije | 2009 | | pagina 29