Afb. 2. Vereenvoudigde bodem/taart van de polders rond Kwadendamme. (Collectie J. de Ruiter.) graaf. Helaas waren hun bezittingen dan in andere handen. Dit overkwam in het vierde kwart van de dertiende eeuw onder meer de Heren van Goes, de Heren Van Renesse en de familie De Vrieze. Deze laatste had bezittingen bij Baarland. Drie geslachten van Zeeuwse edelen, die grote invloed heb ben gehad op het inpolderen van de Zwake. De Heren van Goes kregen ter compensatie de ambachtsheerlijkheid 's-Heer Arends- kerke en delen van het eiland Wolphaarts- dijk aan de boorden van de Schenge en bovendien het recht van opwas in het wes telijk gedeelte van het stroomgebied van de Zwake. Vanaf die tijd noemden zij zich Van Schenge. De Heren van Renesse (twee broers en een neef) kregen ambachtsbezit tingen rond Baarland en waarschijnlijk eveneens het recht van opwas in het wes telijk deel van de Honte en de De Vriezes schoven met hun bezittingen richting Hoe- dekenskerke, Oostende en Schore. Omdat het toch maar vrij kleine ambachtsheer- lijke bezittingen betrof, kregen ze allemaal de boodschap mee om hun gebieden uit te breiden door zo snel mogelijk de schorren grenzend aan hun ambachten in te polde ren. De Heren Van Schenge concentreerden zich aanvankelijk op het uitbreiden van hun opwassen (eilanden) Heijnkenssant, Ovesant en het Arnemuijdersant. De Van Renesses bedijkten schorren in het ooste lijk deel van de Zwake en ten zuiden van hun bezittingen in de Honte. De Heren (de Vriese) van Oostende, wonnen een aantal polders in de huidige Biezelingse Ham, maar ook in het oostelijk deel van de Zwake, grenzend aan de polders die de Van Renesses daar al hadden bedijkt. Geslacht de Vrieze van Oostende In 1316 was Willem de Vrieze van Oost ende ambachtsheer en druk doende om zijn gebied te vergroten. Hij moest toen nog wel de macht delen met Jan van Vinningen en Hoedekenskerke was voor een deel in han den van de Noord-Franse familie Van Sta pelen. Hij had toen met alle nieuwe polders 29

De Spuije | 2009 | | pagina 33