Toen in die zelfde periode een dam werd gelegd door de zuidelijke Zwakearm, bij het eiland Ovesant, werd de hoofdgeul in de Zwake steeds dieper en breder uitge- schuurd en verlegde die zich meer en meer in de richting van de dijken van de nieuw bedijkte Zwakepolders bij Hoedekenskerke. Die verlegging had zeker te maken met de bedijkingsactiviteiten, die de graaf zelf, in zijn hoedanigheid van ambachtsheer van Kloetinge, uitvoerde aan de andere kant van de Zwake tegen de Zuid-Bevelandse kust. Hier ontstond in 1316 de polder van Voirtrappen, nu bekend onder de naam 's-Gravenpolder (des graven polder). De zeewerende westelijke dijk van de Slabbekoornpolder kreeg het flink te verduren en moest herhaaldelijk worden verhoogd en versterkt. De diepe hoofdgeul van de Zwake kwam steeds dichter onder de zeedijk, zodat waarschijnlijk dijkval- len en oeverafschuivingen hebben plaats gevonden, waardoor een deel van de pol der, door het aanleggen van inlaagdijken, werd buiten gedijkt. Later is de dijk toch weer rechtgetrokken. Mogelijk pas na het aanleggen van de dam, in 1445, dwars door de Zwake (de huidige Lenshoekdijk). Dit stukje teruggewonnen polder ligt als een enclave, omgeven door eigen dijkjes en hoog opgeslibt, midden in de Slabbekoorn polder en wordt de Fiernispolder genoemd. Zaaidijk De oude, lage, oorspronkelijke zeedijk van de Polder Hoedekenskerke, waartegen de Slabbekoornpolder werd bedijkt is inmid dels grotendeels verdwenen. De dijk was zo laag dat in de vorige eeuwen de dijk door de boeren werd meegeploegd en bezaaid en kreeg in de volksmond terecht de naam van zaaidijk. Veel dijkrestanten zijn tijdens de verkaveling na de watersnoodramp van 1953 opgeruimd. Ter hoogte van de Oude Vreelandsedijk en de Aalweg naar Hoede kenskerke is nog een stukje dijk te herken nen. Bewoning Aanvankelijk zullen er in de Slabbe koornpolder slechts enkele hoefjes heb ben gestaan. Toen echter in 1521 het dorp Oostende met het bijbehorende kasteel van de heren van Oostende moest worden prijs gegeven aan de zee, verhuisden de inwoners binnen de ambachtsheerlijk naar het dorp Hoedekenskerke/Vinningen, maar er zijn er ook die zich vestigden in één van de Zwakepolders, met name in de Oude Vreelandpolder, waar later Kwadendamme als buurtschap tot ontwikkeling kwam en langs het Langeweegje, de lange rechte weg in de Slabbekoornpolder, die sinds de aan leg van de dam in de Zwake fungeerde als doorgaande weg tussen Baarland en Zuid- Beveland en met name de marktplaats Goes. Conclusie Hoewel er zeer weinig concreet schrifte lijk bronnenmateriaal aanwezig is om het ontstaan van de eerste Zwakepolders goed te dateren, kan toch met enige zekerheid gesteld worden dat met name de Slabbe koornpolder één van de eerste polders is geweest die in het oostelijk stroomgebied van de Zwake door de Heren van Oost ende is bedijkt, waarbij met name naai de samenhang van aangrenzende polders moet worden gekeken. Verder kan aan de hand van de bevindingen van de bodem- kartering een globaal beeld worden gere construeerd hoe de polder is ontstaan. Die bodem laat zich lezen als een geschiede nisboek. Het is alleen jammer dat er nogal wat bladzijden verdwenen zijn. (Dit is een samenvatting van een artikel over de Slabbekoornpolder dat door de auteur in 2005 is geschreven.) 31

De Spuije | 2009 | | pagina 35