De Canon van Zeeland O.W. Hoogerhuis. Sedert 2007 bestaat de canon van de Nederlandse geschiedenis. De bedoe ling van deze canon is om het historisch besef van de gemiddelde Nederlander met behulp hiervan te verbeteren. Primair is deze canon echter ontwikkeld om als handvat te dienen voor docenten in het basis- en voortgezet onderwijs. Elke leer ling tussen negen en veertien jaar zal naar verwachting in 2009 in de klas met deze canon aan de slag gaan. Het in de canon opgenomen historische overzicht moet niet alleen een belangrijke rol gaan vervullen in het onderwijs, maar bijvoorbeeld ook bij de inburgering van nieuwkomers. De Nederlandse canon bestaat uit veertien hoofdlijnen (periodes en thema's) van de geschiedenis en het geheel is toegespitst op vijftig vensters (onderwerpen en figuren). Na de introductie van de landelijke canon konden de provincies niet achterblijven. Vrijdag 28 november 2008 is in het stad huis van Middelburg een Zeeuwse canon gepresenteerd. Evenals de landelijke canon bestaat de Zeeuwse variant uit veertien hoofdlijnen en vijftig vensters waarin de geschiedenis van de provincie wordt samengevat. Van de vensters zijn er veertig door een speciaal samengestelde commissie vastgesteld en de keuze van de overige tien vensters is door de commissie ter invul ling aan het Zeeuwse publiek voorgelegd. Deze zgn. venstercompetitie kreeg bij het publiek onverwachts veel respons. In totaal deden aan de verkiezing van de tien nog in te vullen vensters 645 mensen mee en die hebben samen een tienvoud aan stemmen uitgebracht. Wat valt er te zeggen over de opgenomen Bevelandse vensters? Het aantal Zuid- Bevelandse vensters kwam uiteindelijk uit op zeven en het aantal Noord-Bevelandse op 2,5. Op Zeeuwse schaal gezien is dit voor de Bevelanden geen slechte score, te meer omdat ongeveer de helft van het totale aan tal vensters een algemeen Zeeuws karakter had. Voor Noord-Beveland zijn als venster in de canon opgenomen: het poldergebied van Noord-Beveland, de Nehalenniatempel te Colijnsplaat en de Zeelandbrug voor de helft (de andere helft van de brug is bij Schouwen-Duiveland gevoegd). De vensters voor Zuid-Beveland zijn: de vliedberg te Wemeldinge, het kasteel Hellenburg te Baarland, de kerktoren van 's-Heer Arends- kerke, de ondergang van Reimerswaal, een oesterput te Yerseke, de televisietoren te Goes en de kerncentrale Borssele. Kan een canon een bruikbaar instrument worden om het historisch besef te vergro ten? Dit valt nu nog niet te zeggen. Mocht deze (canon)beweging een grote vlucht nemen dan kan wellicht worden overwogen om ook een afzonderlijke canon voor Noord en Zuid-Beveland te maken. Afb. 1 en 2. Twee van de vijftig vensters: de Hellenburg bij Baarland en de Kerncentrale. (Foto's: www.geschiedeniszeeland.nl.) 32

De Spuije | 2009 | | pagina 36