Een dramatisch voorval te Nieuwdorp in de Nieuwjaarsnacht van 1829 G.J. Lepoeter 'Ik heb d'eer Ued. bij dezen te informeren, dat ik op den eersten Januarij 1829, des morgens omtrent vier uuren ben geroepen op het nieuwdorp, gelegen in de gemeente van s-heer arendskerke, district Goes, pro vincie Zeeland, bij den persoon van Mat- thijs de Gie, arbeider aldaar woonachtig, ten einde zijne huisvrouw welke in arbeid was, in mijne qualiteit als vroedmeester, de behulpsaame hand te bieden ...'Zo begint de uitvoerige brief van de heel- en vroed meester P. van de Matte Ganzel te Bors- sele, gedateerd 14 februari 1829 en gericht aan de 'Commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt' (de Geneeskun dige Commissie) te Middelburg. Er was gedurende de uren die verstreken waren voordat Van de Matte Ganzel naar Nieuwdorp vertrok heel wat gebeurd. Dina Kasse, de vrouw van arbeider Matthijs de Gie, was voor de derde maal zwanger.11 In de loop van de oudejaarsavond was het zover. Op grond van een eerder gemaakte afspraak werd de hulp ingeroepen van buurvrouw Cornelia Meijlmans, echtgenote van Gillis Vermeulen, die 'hoezeer op geene wettige wijze tot de uitoefening der verlos kunst geadmitteerd zijnde, echter zich heeft aangeboden aan de zwangere huisvrouw door welke zij tot minne was aangenomen om haar bij gelegenheid van haar toekom stige verlossing behulpzaam te zijn, zoodat zij geene verdere hulp van een bevoegd des kundige zoude behoeven, als voorwendende dat zij genoegzaam hiermede bekend was.'21 Het was een fatale misvatting want al snel bleek dat het deze keer geen standaard bevalling zou worden. Wat de onbevoegde vroedvrouw ook probeerde, het hoofd van het kind bleef klem zitten in het bekken. Te Nieuwdorp was geen erkende vroedmeester of-vrouw, dus goede raad was duur. Afb. 1. Dorpsgezicht Nieuwdorp, begin twintigste eeuw. (Collectie J.C. Lindenbergh.) 33

De Spuije | 2009 | | pagina 37