Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Het vijfhonderdjarig jubileum van Rederijkerskamer De Wijngaardranke te Kapelle, later te Hansweert Frank de Klerk2 Voortbordurend op Colijnsplaat Nel van Leijen10 De hofstede 't Hooch Huys op de vliedberg bij Sinoutskerke Jaap Minnaard12 Reacties van lezers23 Een duur slippertje W.P. den Toom26 De Slabbekoornpolder, een polder in de Zwake Bas Chamuleau28 De Canon van Zeeland O.W. Hoogerhuis32 Een dramatisch voorval te Nieuwdorp in de Nieuwjaarsnacht van 1829 G. J. Lepoeter. 33 De Wrienden van de travalje' Ine Bloemen37 Boekindruk: Lewedorp Hugo de Potter39 Na het dikke jubileumnummer is er deze keer weer een 'normale' Spuije. Al is er toch één verandering vergeleken met vroeger en dat betreft het papier. Het papier dat we voor num mer 75 hebben gebruikt bleek, vooral voor de duidelijkheid van de afbeeldingen, een grote vooruitgang, daarom willen we dat in de toekomst blijven gebruiken. Wat de inhoud betreft beginnen we met een verhaal over de Rederijkerskamer 'De Wijn gaardranke' te Kapelle Hansweert, door Frank de Klerk. Deze toneelvereniging, die overi gens ook een devotioneel karakter had, heeft inmiddels een verleden van meer dan vijfhon derd jaar. Voldoende reden om een duik te nemen in de geschiedenis van dit gilde. Een bijzondere bijdrage is het artikel over 't Hooch Huys in Sinoutskerke, door Jaap Minnaard. Het is eigenlijk een voorproefje van een nog te verschijnen boek over (een deel) van dit dorp. Op boeiende wijze beschrijft Minnaard in dit stuk de geschiedenis van een boerderij met de bijbehorende gronden. Ondanks het geringe aantal bronnen is het daarbij gelukt de bewoningsgeschiedenis tot in detail te achterhalen. Het doet ons plezier dat het jubileumnummer een groot aantal lezersreacties heeft opgele verd. Over de waardevolle aanvullingen of correcties die dat opleverde leest u verderop in deze Spuije. Tot slot wijzen we u op de komende jaarvergaderingen: van de Vrienden van het Museum op 6 april en van de Heemkundige Kring op 17 april. We hopen op een grote opkomst aangezien we in beide gevallen, naast het algemene gedeelte een boeiende lezing mogen verwachten. U leest er meer over in het bijgevoegde activiteitenprogramma (zie hiervoor ook de website) en de jaarstukken. Ook later in het jaar hopen we u weer te ontmoeten bij een van de vele interessante excursies en lezingen. De redactie De nota van de Heemkundige Kring voor uw bijdrage over 2009 is bijgesloten in dit blad.

De Spuije | 2009 | | pagina 3