nog maar sporadisch het geval. Formeel was de verloskunde hier het domein van de naar moderne maatstaven opgeleide heelmeesters (de voorlopers van de tegen woordige huisartsen), die de plaatsen van de aloude chirurgijns hadden ingenomen. Deze heelmeesters waren bijna zonder uitzondering tevens als vroedmeester geadmitteerd. Het zou evenwel nog tiental len jaren duren voordat in de dorpen de invloed van de illegale vroedvrouwen voor het grootste deel was teruggedrongen. Nu deed zich hier een uitermate schrijnend geval van het handelen van een illegale vroedvrouw voor, waarvan de Geneeskun dige Commissie pas anderhalve maand na dato op de hoogte werd gesteld. Het door de commissie op 21 februari - gebaseerd op de brief van 14 februari van vroedmeester Ganzel - opgestelde proces-verbaal was mosterd na de maaltijd. De burgemeester van 's-Heer Arendskerke was de commissie immers al voor geweest. De heren doctoren zullen er een gevoel van buitenspel gezet te zijn aan hebben overgehouden. Het proces Het proces tegen Cornelia Meijlmans voor 'De regtbank van eersten aanleg, zitting houdende te Goes' werd gevoerd op zater dag 27 juni 1829. De bewijzen waren over duidelijk en er was nauwelijks sprake van verweer van de verdachte. Ze werd veroor deeld voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst (artikel 18 van de wet van 12 maart 1818) en voor het plegen van onwil lige manslag op het kind van Dina Kasse (artikel 319 van het Strafwetboek).31 Ten slotte was er de vaststelling, 'dat hoogst waarschijnlijk de dood der moeder aan de verregaande roekeloosheid van deeze vrouw moet worden toegeschreven.' Ze kreeg de maximale gevangenisstraf van twee jaar opgelegd die op het misdrijf van onwillige manslag stond. Verder werd ze veroordeeld tot betaling van een geldboete van 25 gul den en in de kosten van het proces, 'welke boete en kosten op de beklaagde bij wege van lijfsdwang zullen kunnen worden ver haald.' De rol die de vroedmeester Rademakers had gespeeld was op zijn minst kwalijk. In de notulen van de vergadering van de Geneeskundige Commissie van 2 april 1829 lezen we er over: 'Dat de Heer Rademakers in genoemde zaak wegens wei gering zijner hulp niet zeer loffelijk voor komt.' Daar bleef het bij, het leverde niet eens een officiële berisping op. Noten: 1. Dina Kasse was als dochter van Marinus Kasse en Pieternella de Wit geboren te Biezelinge op 23 januari 1800. Ze huwde te 's-Heer Arendskerke op 27 novem ber 1824 met Matthijs de Gie. Ze overleed te 's-Heer Arendskerke op 2 februari 1829. Weduwnaar Matthijs de Gie trouwde te Kapelle op 22 april 1831 met Neeltje Maat. 2. Cornelia Meijlmans was geboren te Eekeren, provincie Antwerpen op 24 augustus 1772. Ze huwde als weduwe van Marinus Almekinders te 's-Heer Arendskerke op 21 mei 1811 met Gillis Vermeulen. Ze overleed te 's-Heer Arendskerke op 16 april 1842. 3. Onwillige manslag: het opzettelijk doden zonder vooraf het plan daartoe beraamd te hebben. Bronnen: Zeeuws Archief, Archief Geneeskundig staatstoezicht in Zeeland, toegangsnummer 47, inv. nr. 56: notulen 17 febru ari en 2 april 1829; inv. nr. 127: brief P. Ganzel aan Genees kundige Commissie 14 februari 1829; brief Officier van Justitie aan Geneeskundige Commissie 20 februari 1829; Proces-verbaal Geneeskundige Commissie 21 februari 1829; brief G. Rademakers aan Geneeskundige Commissie 26 februari 1829; brief P. Ganzel aan Geneeskundige Com missie 28 februari 1829. Zeeuws Archief, Archief Regtbank van Eersten Aanleg te Goes, toegangsnummer 12, inv. nr. 475, stuk 47. Gemeentearchief Goes, burgerlijke stand en bevolkingsre gister gemeente 's-Heer Arendskerke. Gemeentearchief Kapelle, doopboek Hervormde gemeente Biezelinge. 36

De Spuije | 2009 | | pagina 40