Boekindruk Afb. 1. De pastorie en de kerk, naar een ontwerp van architect Pierre Cuypers jr. (Archief R.K. kerk.) Het is een verhaal van de inpoldering van een aantal schorren in de periode van 1547 tot 1700. In totaal gaat het om vijf polders met in hun naam het woord Kraaijert. De Kraaijerts was de benaming van een com plex schorren, hoge platen, zandbanken en slikken gelegen voor de westkust van Zuid- Beveland. Behalve aan de inpoldering besteedt de schrijver aandacht aan het transport, zowel over water (veerboten) als over land (de trein). Het transport per veerboot over het Sloe was in handen van de ambachtsheren, die dit recht verpachtten aan particulieren. In 1824 kocht het provinciebestuur voor een aanzienlijk bedrag het overzetrecht over het Sloe van de ambachtsheren. Zo wilde de provincie de postroute van Wal cheren naar Den Haag veiligstellen. In 1826 kwam de provinciale veerdienst tus sen Breskens en Vlissingen tot stand. De Lewedorp dorp aan de Sloedam. Geschre ven door J. de Ruiter. Uitgegeven in opdracht van het gemeentebestuur van Bor- sele door De Koperen Tuin in Goes (2008). Publicatie van het Borsels Boekenfonds. ISBN 978-90-76815-27-5 - NUR 521. Te koop in de boekhandel en bij de gemeente Borsele voor 19,50. Lewedorp is het jongste dorp van de gemeente Borsele. Het heeft nooit een zelfstandig bestaan geleid; tot 1970 was het een deel van de gemeente 's-Heer Arendskerke en daarna behoorde het tot de gemeente Borsele. Het gevolg is dat Lewe dorp veel voorgeschiedenis heeft en naar verhouding weinig dorpsgeschiedenis. In het boek is dat goed te merken, de meeste bladzijden besteedt de schrijver aan het gebied waaruit pas in de twintigste eeuw het dorp zou ontstaan. 39

De Spuije | 2009 | | pagina 43