Achttiende of eenentwintigste eeuw? W.P. den Toom Als je eens afwijkt van het bekende stra mien om aan de hand van de Rol van Cri minele zaken van de stad Goes een pikant of herkenbaar stukje te schrijven, ontdek je soms verrassende dingen. Zo was ik aan het zoeken naar bepaalde gebeurtenissen van de oude gemeente 's-Heer Arendskerke en kwam terecht bij gebeurtenissen in mijn woonkern, 's-Heer Hendrikskinderen. In die tijd een dorpje van een paar honderd inwoners, waar je geen geweldige dingen zou verwachten, maar die toch op een ander niveau in het heden ook zouden kunnen voorkomen. Wat denkt u van: twee snel aangebrande heren, het kwijtschelden van belasting door brand en de kwestie van een asielzoeker. Voor ons zo op het eerste gezicht onbenul ligheden, maar geplaatst in de licht van die tijd belangrijke zaken, die tot op de bodem uitgezocht moesten worden. Deze keer dus geen rechtspraak uit de Vierschaar te Goes, maar het oordeel van Schout en schepenen van 's-Heer Hendriks kinderen. Twee geïrriteerde heren Op maandag 16 november 1733 om vijf uur zat een aantal mannen in herberg 'De gouden leeuw' van hun slokje te genieten en met elkaar te praten over allerlei zaken. Volgens de tenlastelegging sloeg de stem ming tussen twee mannen zonder enige aanleiding om en werden de heftigste ver wensingen geuit. Willem van Hecke, een van de schepenen van 's-Heer Hendriks kinderen maakte Marcus Bregt uit voor hondsvot en gauwdief. Na overleg in de vierschaar luidde het vonnis dat hij bloots hoofds in de vierschaar moest verschijnen, zich tegenover de eiser moest verontschul digen en verklaren dat hij alleen goede din gen van hem wist. Verder moest hij vijftig pond betalen aan de 'Groote Armen' en de kerk en aan de diakonie-armen van 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke ieder 25 Afb. 1. Boerderij van de familie Corstanje in 1991, aan de Oude Rijksweg in 's-Heer Hen drikskinderen. (Collectie Gemeentearchief Goes.) 23

De Spuije | 2009 | | pagina 25