Afb. 2. Boerderij van de gebroeders Vermeulen in 1920, aan het Kerkplein in 's-Heer Hendriks kinderen, inmiddels afgebroken om plaats te maken voor woningbouw, school en sportveldje. Collectie Gemeentearchief Goes.) pond. De gedaagde ontkende niet dat hij misschien in onbedachtzaamheid enige woorden ten nadele van de eiser had laten vallen. Dat speet hem en hij zei dat hij de eiser als een eerlijk man kende. De eiser nam hier genoegen mee.11 Belastingkwijtschelding' In de vierschaar waren bijeen: Schout en schepenen van 's-Heer Hendrikskinderen, secretaris A. G. van Leuwe en Adriaan Hannewijk, van wie de hofsteden in brand gestoken en totaal afgebrand waren. Ze wilden hun boerderijen weer opbouwen en verzochten vrij stelling van de honderdste penning of huisschatting. Schout en sche penen besloten, na beraad, de vrijdom te verlenen voor 21 jaar onder voorwaarde dat de boerderijen zouden worden her bouwd. Aanwezig waren: de schout, A. G. van Leuwe, Pieter Lobbesoo, Adriaen Maer- tense Vermare, Zacharias van den Broekke en Fabiaan le Frou als schepenen van de parochie en heerlijkheid 's-Heer Hendriks kinderen.2' Een asielzoeker Op 17 oktober 1752 werd er vierschaar gehouden te 's-Heer Hendrikskinderen wegens het overlijden van Francois Car- deaux, een vluchteling om het geloof, zon der nabestaanden, op 14 oktober 1752. Er moest iemand worden aangesteld als secre taris en administrateur om de overledene te kunnen begraven en de nagelaten goe deren te kunnen verkopen. Daartoe werd schout Adriaan van Druijnen aangewezen, die te zijner tijd daarvan verslag zou uit brengen.3' Noten: 1. Raze 2760, folio 21v, 14 december 1733. (Gemeentearchief Goes) 2. Raze 2760, folio 45r, 10 april 1748. (Idem.) 3. Raze 2760, folio 50r, 17 oktober 1752.(Idem.) 24

De Spuije | 2009 | | pagina 26