Toen ze een kleine maand later weer bij elkaar kwamen zagen de boeren de toe stand maar somber in. Want, zo zei hun voorzitter Nicolaas Filius, de tijdsomstan digheden zijn van dien aard dat nu wel het hoogtepunt bereikt is en de crisis staat voor de deur, enkele producten en artikelen zijn reeds 50% gedaald. En wat het menschwaar- dig bestaan der arbeiders betreft meent spreker dat het uithangbord der arbeiders vergeleken met enkele jaren terug dat vol doende weerlegt. De financiële toestanden der arbeiders en dat juigt spreker ten zeer ste toe zijn ontegenzeggelijk vooruitgegaan. Zie slechts hoevelen in den laatsten tijd een eigen huis gekocht hebben, en toch heerschte er vroeger grooter tevredenheid onder de arbeiders dan thans. En tevens meent spre ker dat er thans minder en slechter werk geleverd wordt dan vroeger hij spreekt uit eigen ondervinding en van het zien bij collega's. Het mag z.i. niet voorkomen dat om b.v. maar eens een geval te noemen in het voorjaar de bieten reeds gerooid worden voor het najaar. Voorzitter A.L. Abrahamse van de christe lijke bond kon Filius niet helemaal ongelijk geven en zegt dat vooral het laatste waar heid bevat, de geest onder de werknemers, vooral onder de jongeren, is er zeker niet op vooruitgegaan en dat betreurt hij ten zeer ste. Toch meent hij dat 70% wel goed is. Waar het de lonen betrof was hij het wel met Filius eens dat die min of meer gelijk op moesten gaan met de prijs van de land bouwproducten. Hij vond echter dat het loon ook in het voorgaande, goede, jaar te laag was geweest. Negentig procent van de arbeiders had toen niet de gewenste 1.000,- verdiend. Volgens de loonopgaven had het loon tussen de 850,- en 1.000,- gelegen. Als de lonen nu ook nog omlaag moesten dan was het bedrag dat nodig was om fatsoenlijk van te kunnen leven hele maal niet meer haalbaar. Eigenlijk vond Abrahamse 1.000,- als streefbedrag toch al te laag. Volgens hem zou het minimaal zo'n honderd gulden meer moeten zijn. Voorafgaand aan de vergadering had hij in een brief aan de werkgevers zijn standpunt al uiteengezet. Hij schreef onder andere: Om eenigzins een overzicht te hebben van het noodzake lijk levensonderhoud van een arbeider zoo geven wij onderstaande staat de werkgevers in overweging. Laten wij een gezin nemen met drie kinde ren van een leeftijd van 10 - 6 - en 2 jaar en rekenen deze drie kinderen voor 2 volwas senen en rekenen dan als minimum voor voeding 40 ct per hoofd en per dag dan krijgen wij per jaar 365 x4 x 40 ct 584,- Woninghuur (laagberekend) 100,- Kleeding, schoeisel beddegoed enz voor 5 personen 200,- Huish. uitg. zeep, bortels bezems aardewerk enz. 75,- Vuur en licht (dit mag nog niet electrisch zijn) 75,- Contributies, doktersfonds zieke fonds enz. 25,- Kerkgeld en schoolgeld 20,- Lectuur, dagblad enz. 10,- Belastingen 15,- Samen 1.104,- Voor iedereen zal het duidelijk zijn dat al wat hier genoemd is het noodzakelijk levensonderhoud is om een menschwaardig bestaan te hebben. Van eenig luxe uitgaven zooals tabak of sigaren is geen sprake, het behoeft dus geen betoog dat, zoo er al eens een enkele arbeider wat meer dan 1.000 verdient hij dit nog best kan gebruiken want ook voor gereedschappen is niets gere kend.9> Filius en Abrahamse voerden in de ver gadering een uitvoerige discussie over dit standpunt, maar het leidde er niet toe dat er die dag een beter loonbod op tafel kwam. Volledige gegevens ontbreken, maar in de algemene vergadering van Algemeen Belang van 12 april lijken de lonen toch wat hoger te zijn vastgesteld. In plaats van 2,50 en 3,00 werd nu 2,75 en 3,25 betaald in voorjaar respectievelijk zomer en najaar. Voor vrouwen lag het loon op 1,80 en 2,00 per dag. Ook voor het bieten- 28

De Spuije | 2009 | | pagina 30