geval hoogstens 830,- kon verdienen. Ze sloegen aan het rekenen en het bleek dat de werkgevers gelijk hadden. Een arbeider moest met de voorgestelde lonen in staat zijn ongeveer 900,- te verdienen, een daling van tien procent ten opzichte van de 1.000,- die het jaar daarvoor in principe mogelijk was. Vervolgens kwamen de bonden met een voorstel dat als uiterste beschouwd moet worden. Enkele punten waren: loon in maart/april 2,50 per dag, mei/juli 3,00, augustus/oktober 3,25, november 3,- en januari/februari 2,25. Bieten onderhou den 29,- per gemet, aardappels rooien zestien cent per roede en bieten rooien tien cent. In de oogst moest een man ook dit jaar 4,- per dag kunnen verdienen. Er zou zoals gebruikelijk ook weer honderd roeden ardappelland gegeven moeten worden. Al was het voorstel dan het uiterste, toch zouden de bonden de onderhandelingen iet als afgebroken beschouwen als de werkgevers er niet mee instemden. Op een vergadering van Algemeen Belang, ip 23 maart, bracht Gaanderse verslag uit van het verloop van de loononderhandelin gen. De eisen van de werknemers waren al wat gematigd, maar volgens het oordeel v/h bestuur nochtans te hoog. De werkgevers voelden niet veel voor concessies, alleen het hietenonderhoud werd verhoogd naar 23,- per gemet (of 24,-, als dat in Kamperland iok betaald werd), gras snijden met laarzen zou 25 cent per dag extra opleveren en voor aardappels rooien achter de rooier ging het loon naar 4,- per dag. Eventueel zou ook het dagloon in juli, december, januari en februari iets, (waarschijnlijk met 0,25) verhoogd kunnen worden. We zien vooral ij het bietenonderhoud een scherpe daling: in het voorgaande jaar betaalde men er nog ninstens 30,- voor. takingsdreiging i n de twee maanden daarna volgde een reeks van conferenties, zonder dat er over eenstemming bereikt werd. Op 18 mei was er een buitengewone verga dering van Algemeen Belang. Aanleiding was dat gister 17 Mei een schrijven ontvan- Afb. 2. F.J. Dees. Collectie F.A. Dees.) gen is waarin werd medegedeeld dat indien de looneisch niet werd ingewilligd het werk morgen 19 mei zal worden neergelegd. Wat moest er nu gebeuren? Voor Nicolaas Filius was de zaak duidelijk, hij meent dat de werknemers momenteel op hun machtspunt staan, dit is voor het bieten dunnen z.i. niet genegen zullen zijn nu nog te marchanderen, het zal nu wel zijn alles of staken, en verklaard spreker zich voor niet toegeven. Pieter Priester wilde nog wel een kleine toegeving doen en het bie tenonderhoud op 25,- per gemet stellen, verder wilde hij niet gaan. Zoals gebruikelijk was Francois Dees de gene die het meest gematigde standpunt innam. Hij dacht dat een staking van hoe korten duur zij ook moge zijn zeker verbit tering onhebbelijkheden zal verwekken. Hij was dan ook van mening dat er alles aan gedaan moest worden om alsnog tot overeenstemming te komen. Dees was zonder twijfel iemand die streefde naar goede relaties met de arbei ders. Dat blijkt onder andere ook uit zijn betrokkenheid bij de oprichting van de 31

De Spuije | 2009 | | pagina 33