Bijdragen gevraagd aan nieuw te vormen collectie Persoonlijke Documenten betreffende Nederlandse emigranten in Zuid-Afrika en hun ver wanten in Nederland gedurende de twintigste eeuw Unieke bronnen Brieven en andere persoonlijke geschriften geven een kijkje in de wereld van gevoelens en gedachten, die elders maar moeizaam te achterhalen valt. Correspondenties en dagboeken hebben bovendien de bijzondere eigenschap dat historici achteraf kunnen meelezen met het leven van de brieven- of dagboekschrijvers. Op het moment dat de pen destijds op papier werd gezet, was nog niet duidelijk hoe het leven zich verder zou ntwikkelen. In die zin verschillen brieven ezenlijk van persoonlijke herinneringen Ue achteraf verteld of opgeschreven wor den. In deze terugblik achteraf worden Perinneringen sterk gekleurd door de ontwikkelingen die nadien hebben plaats gevonden. iet alleen de taal waarin Nederlandse immigranten spraken en schreven over bijvoorbeeld zwarten (kaffers, Bantoes, naturellen) heeft zich in de loop der tijd gewijzigd, ook hun ervaring van de ver houdingen tussen Engels- en Afrikaans sprekenden, tussen zwart en wit, of tussen katholieken en protestanten zijn verscho ven sinds hun aankomst in Zuid-Afrika. ia de correspondenties kunnen we volgen hoe de positie van Nederlandse nieuw- omers in de complexe Zuid-Afrikaanse samenleving, evenals de verhouding tus- sen het Nederlandse herkomstland en het nieuwe bestemmingsland Zuid-Afrika steeds weer in een ander daglicht kwam te staan. aarom? Nu de tijd nadert dat veel naoor- 'igse immigranten toe zijn aan hun laatste ovensfase, is het van belang dat bewaard gebleven brieven (evenals dagboeken, foto's en ongepubliceerde memoiresmet hun informatie over het leven van alledag en over de betekenis van de persoonlijke ban den tussen Nederland en Zuid-Afrika niet verloren gaan. Wat? Oproep aan alle (voormalige) Neder landse migranten en hun verwanten in Nederland en Zuid-Afrika om brieven, dagboeken, memoires en aanverwant beeldmateriaal tijdelijk uit te lenen of permanent beschikbaar te stellen voor de nieuw te vormen collectie. Het is de bedoe ling de gekopieerde of originele documen ten uiteindelijk onder te brengen in het Zuid-Afrika Huis te Amsterdam en - waar het verwanten in Zeeland betreft - in het Gemeentearchief Goes. Hoe? Mocht u in het bezit zijn van derge lijk materiaal dan hopen we dat u contact wilt opnemen met een van de onderstaande adressen. Indien u bepaalde voorwaarden (bijvoorbeeld anonimiteit) wilt verbinden aan de overdracht, dan wordt dat uiteraard gerespecteerd. Contact: Rijksuniversiteit Groningen Afdeling geschiedenis T.a.v. Barbara Henkes Oude Kijk in't Jatstraat 26 9712 EK Groningen Tel: 050-3637673 (Hanneke de Vries) Email: B.Henkes@rug.nl Gemeentearchief Goes T.a.v. Truus de Jong M.A. de Ruijterlaan 2 4461 GE Goes. Tel.: 0113-249786 Email: t.de.jong@goes.nl 35

De Spuije | 2009 | | pagina 37