Inhoud Woord vooraf Woord vooraf. Noordbevelanders gestraft: 'De inundatie van Noord-Beveland' F.A. Dees Canadezen kijken in 1944 Frank de Klerk Donalds's tape Donald John Geeves De slag om de Schelde Frans M. Franken Met eer gedragen Ans Spee Herinnering activiteiten Conservator kelderdracht Jankees Goud Cees van den Bovenkamp Achttiende of eenentwintigste eeuw? W.P. den Toom Het zal nu wel zijn alles of staken Jan de Jonge Bijdragen gevraagd aan nieuw te vormen collectie Excursie naar Hansweert Meldpunt erfgoed Gedenksteen D.A. Poldermans De Bevelanden en de landbouwkoloniën Hanny Louisse Zoekplaatje 11 18 19 20 21 23 25 35 36 37 37 38 40 1 2 8 Enigszins bij toeval is deze aflevering van de Spuije in twee opzichten tot op zekere hoogte een themanummer geworden. In de eerste plaats is er in de artikelen veel aandacht voor de afloop van de Tweede Wereldoorlog. Dat is niet toevallig, we herdenken dit jaar immers dat Zeeland 65 jaar geleden bevrijd werd. De vele aandacht in dit nummer voor Noord-Beveland is wel toeval en heeft te maken met het aangeboden materiaal. We beginnen met het artikel Noord-Bevelanders gestraft, door F.A. Dees. Het is grotendeels gebaseerd op een journaal dat landbouwer J.S. de Regt uit Kats heeft bijgehouden in de oor logsjaren. In september 1944 maakte de bezetter plannen om Noord-Beveland te inunderen. We lezen over de activiteiten van de boeren om de schade zo beperkt mogelijk te houden en over het verzet tegen de uitvoering van de plannen. Frank de Klerk bewerkte een verhaal over enkele Noord-Bevelandse jongens die vlak voor de bevrijding nog een spannend en vooral koud avontuur beleefden. Een tochtje met de veer pont naar Zuid-Beveland liep anders af dan zij zich hadden voorgesteld. Een bijzondere bijdrage is het relaas van Donald John Geeves, Eerste luitenant bij de Royal Marines Commando's, die onder andere betrokken was bij de landing in Westkapelle. Daarna verbleef hij enkele maanden in Goes. Kort voor zijn dood, in 2002, legde hij zijn ervaringen op band vast. Voor het volgende artikel gaan we weer naar Noord-Beveland. Hoewel de hier beschreven periode ver achter ons ligt, betreft het een actueel onderwerp: economische teruggang. We gaan daarvoor terug naar het begin van de jaren twintig. De landbouw maakte in die tijd enkele slechte jaren door. De strijd die dat in Wissenkerke opleverde tussen boeren en land arbeiders, met loonconflicten en een dreigende staking, wordt beschreven door Jan de Jonge. Een paar jaar geleden hebben we op deze plaats al eens vermeld dat we meer aandacht wilden besteden aan het oosten van Zuid-Beveland en aan Noord-Beveland. Delen van ons werkgebied die in die tijd duidelijk onderbelicht bleven in de Spuije. Daarbij zijn we natuur lijk in de eerste plaats afhankelijk van het materiaal dat ons wordt aangeboden. Wat Noord- Beveland betreft hebben we inmiddels een behoorlijk aantal artikelen kunnen publiceren. Oost-Zuid-Beveland blijft echter nog steeds een gebied dat naar onze mening te weinig aan bod is gekomen. Alle materiaal is en blijft uiteraard welkom, maar dat geldt in het bijzonder voor bijdragen over het oosten van Zuid-Beveland. De redactie 1

De Spuije | 2009 | | pagina 3