Is er op De Bevelanden niets bewaard geble ven? Geen idee. Ik zal proberen dat vóór de lezing samen met jullie gemeentearchief uit te zoeken. Als er hier correspondentie bewaard is gebleven, kan dat ook heel bij zonder zijn, want bijna alle brieven gingen over kolonisten of mensen die kolonist wil den worden. Wat hadden De Bevelanden met de land bouwkoloniën te maken? Er was een 'subcommissie van weldadig heid Goes' die de steun voor het project •ganiseerde, niet alleen in de stad maar ook in 27 omringende kleinere plaatsen. de haalde het geld op bij de mensen die een stuiver per week opzijlegden om het rojekt mogelijk te maken. un je wat cijfers geven? Goes was de meeste aanhang, daar aren in het eerste jaar 64 contribuanten, laar in 's-Heer Arendskerke waren er ook in Ovezande achttien, in Yerseke zes- en, Heinkenszand vijftien, Borsele veer- en en in nog een aantal plaatsen van die omvang. In bijvoorbeeld Colijnsplaat, Bath en Krabbendijke sloeg het minder aan, maar over het algemeen was het enthou- iasme in heel Nederland groot. Je moet je 1818 voorstellen als een soort 'Open het orp' maar dan zonder Mies Bouwman. Er w as een gevoel van 'we gaan de armoede de ereld uithelpen, te beginnen uit Neder land'. nisten die in aanvaring met de koloniedi rectie kwamen. Al tweeëneenhalve maand na het begin van het hele project moesten ze voor een 'Raad van opzieners' komen en werden ze met straf bedreigd. Ze werden ervan beschuldigd dat ze de leiding hadden 'belasterd' in brieven aan het thuisfront, onder andere aan de moeder van Johanna 'op de Kreukelmarkt te Goes'. Achteraf bleek dat ze er ingeluisd waren, maar dat vertel ik in december wel. Wat kunnen we 10 december verwachten? Geen wetenschappelijk betoog, want ik ben geen wetenschapper, ik houd vooral van mooie verhalen. De belevenissen op de kolonie van kolonisten uit De Bevelanden wil ik gebruiken om te schetsen hoe het leven daar was. Plus de ontwikkelingen, want er bleek al snel dat niet iedereen zich even gemakkelijk liet heropvoeden, dus de touwtjes werden al snel strakker aange trokken. Na een aantal jaren werden er ook gestichten gebouwd, bij de Ommerschans en in Veenhuizen. Daar was het regime nog strenger en daar vallen ook bijzondere ver halen over te vertellen. Soms vermakelijk, soms een beetje vreemd omdat de welda- digdoeners en de 'bewelddadigden' erg veel moeite hadden elkaar te begrijpen, maar in de eerste plaats vooral menselijke verha len. Want het leuke vind ik dat naarmate je die mensen uit het begin van de negen tiende eeuw beter leert kennen, ze steeds meer precies als ons blijken te zijn. 'aar werd dat geld aan besteed? werden honderden kleine hoeves - 'bouwd, met elk een lapje land eromheen, i daar konden verarmde gezinnen naar e gestuurd worden en daar werd hun geleerd om met het werk van hun eigen anden de kost te verdienen. Ook gezinnen uit deze omgeving. In je boek speelt de eerste kolonist uit Goes best een prominente rol. Jan Burks en zijn echtgenote Johanna Blondel of Blondeel waren de eerste kolo De lezing door Wil Schackmann op donderdag 10 december wordt georga niseerd door de Heemkundige Kring De Bevelanden in samenwerking met Biblioosterschelde en Boekhandel/Uit geverij Het Paard van Troje in Goes. Plaats: Bibioosterschelde Goes, Oost- wal 34. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. 39

De Spuije | 2009 | | pagina 41