Wat betreft de voedselvoorziening, moge ik U verzoeken in overleg te treden met den Provincialen Voedselcommissaris, c.q. diens vertegenwoodiger op Uw eiland, terwijl U zich, wat betreft de zooveel mogelijk in veiligheids-brenging van den oogst, zoowel in de schuren als die nog te velde, gelieve te verstaan met den vertegenwoordiger van het bureau Ontruiming, eventueel den voedselcommissaris. Gaarne had ik deze zaak heden persoonlijk met U besproken, doch een verbinding is vrijwel onmogelijk en riskant en geef ik er de voorkeur aan U mijn verzoek schriftelijk aan U over te brengen. Ik vertrouw, dat door U ten spoedigste de maatregelen zullen worden getroffen ter beveiliging van de belangen van de bevol king in algemeenen zin en van de op Uw eiland aanwezige voedselvoorraden. COMMISSARIS AFVOER BURGERBEVOLKING. (Get.) onleesbaar Eén ding viel mee: er hoefde niet te worden geëvacueerd. De B.A.B.B. had alle bevoegd heden in handen gesteld van de gemeen tebesturen. Noord-Beveland moest het zelf zien te redden. De problemen die op het eiland af kwamen waren groot, denk aan de oogst die in de schuren of in stapels lag opgeslagen, de aardappels die nog op het land stonden of in de kuil lagen. Ook de drinkwater voorziening, er was nog geen leidingwater, ieder had zijn eigen regenbak. Het vee en de paarden dronken uit de drinkputten vaeten). En die avond zou het al beginnen, uitgezonderd in de Onrustpolder. In het begin zou het allemaal nog wel meevallen. De meeste polders op Noord- Beveland liggen vrij hoog, het was op dat moment dood tij en met de toen heersende oostenwind kwam er praktisch geen water. De volgende morgen werd er een verga dering belegd met alle polderbesturen (28 polders), de technisch ambtenaren, Flipse van Provinciale Waterstaat, Van der Maas, Sinke en Krijger de dijkbazen van de pol ders en de wethouders van Wissenkerke en Kortgene met hun secretarissen. Bur gemeesters waren er niet meer sinds Dolle Dinsdag, 5 september. Er werd besloten dat de technisch amb tenaren de polders in grote lijnen zouden waterpassen [bepaalde manier van hoogte bepaling, red.] om te weten welke gedeel ten beslist ontruimd moesten worden in verband met de opgeslagen producten. Veel cijfers waren al bekend van het opnemen van wegen en waterlopen. Verder werd besloten dat een delegatie, bestaande uit Chiel van Arenthals, Krijn van Langeraad, landbouwingenieur De Waal, dr. P. J. Bouman (leraar aan de H.B.S., geëvacueerd bij Piet Bom), Flipse en de beide gemeentesecretarissen, zou proberen gehoor te krijgen bij de Duitse autoriteiten. Veel moed hadden ze er niet Afb. 2. H.Korte, Referent van Beauftragte Münzer. (Uit: Zeeland 1940-1945.) 3

De Spuije | 2009 | | pagina 5