Afb. 3. C. Koster. (Collectie P.J.M. Koster.) was gevormd door dr. Bouman was afge vaardigd om met de waarnemend commis saris Petrus Dieleman en de waarnemend voedselcommissaris ir. Gebuis te proberen de Duitsers tot andere gedachte te brengen. Het had weinig succes. Op 11 september was een gegijzelde amb tenaar van het ministerie van landbouw en visserij, C. Koster, ontslagen uit het concentratiekamp Vught. Zijn gezin was geëvacueerd en als politiek onbetrouwbaar verbannen naar Kortgene en na zijn vrijla ting kwam Koster naar hun toe. Hij wilde helpen de problemen op te los sen. Hij ging naar de gemeentesecretaris en vroeg of het centrale gezag in Den Haag al was ingelicht. Het antwoord was ontkennend. Er waren geen verbindingen en de route langs de Kreekrakdam was te gevaarlijk. Toch wilde Koster proberen naar Den Haag te gaan. Tazelaar vond dat Bouman en De Waal met hem mee moesten gaan. Bouman zag niets in de hele onderneming, De Waal was optimistischer, maar had geen lust om mee te gaan. Hij stelde wel een nota op met feitelijke gegevens bestemd voor de Secretarissen-Generaal van Binnenlandse zaken en Landbouw. Op 27 september vertrok Koster alleen. Bij Kortgene liet hij zich per roeiboot overzet ten en hij fietste in één keer naar Bergen op Zoom waar hij 's nachts aankwam. Op de Kreekrakdam die vol lag met bomkra- ters, was er ook nog op hem geschoten. De politie hielp hem aan onderdak. De commissaris van politie bracht hem in con tact met burgemeester Lijnkamp die hem alle medewerking gaf. De volgende morgen zocht hij de in Bergen op Zoom vertoevende, ontslagen burge meester Schuit van Kortgene op (die ver vangen was door een NSB-burgemeester) en de eveneens uit Zeeland verbannen voedselcommissaris ir. J. Dorst. Op diens advies gingen Koster en Schuit naar Den Haag. Ze konden meerijden met een zie kenauto die dezelfde kant uit moest, beiden verkleed als dokter. Nog op 28 september kregen zij ir. S.L. Louwes, hoofd van het Rijksbureau Voedselvoorziening te spreken. Louwes was één en al aandacht. Hij bleek van heel de situatie niets te weten. Ook de Rijksdiensten die hij opbelde wisten van niets. De door Koster meegenomen cijfers werden de Duitse autoriteiten voorgehou den. Een vertegenwoordiger van Bureau Ont ruiming, ir. Sevenster vergezelde Koster en Schuit vervolgens naar Dordrecht om in contact te komen met de Wehrmachtsge- neraal onder wie het divisiecommando te Middelburg ressorteerde. Dit lukte. Daarna ging Schuit terug naar Bergen op Zoom en Koster naar Kortgene. Langs Goes komende bezocht hij waarne mend voedselcommissaris Gebuis om hem te vertellen over zijn missie. Gebuis was boos, hij was bezig met invloed uit te oefe nen op Korte en Mittelstenscheid om de inundatie te verhinderen. Hij dacht dat de reis van Koster dit zou verstoren. 6

De Spuije | 2009 | | pagina 8