Meldpunt erfgoed Gedenksteen A. Poldermans een eerste aanzet die door Engelse maat schappijen was gegeven, nam de Neder landse Staat de kanaal- en sluisbouw over. In 1866 kon het eerste schip worden verwelkomd. Voor het kleine Hansweert brak er nu een woelige tijd van snelle groei aan. Het dorp groeide in de richting van de Boomdijk. Door de ongecontroleerde groei moest er hier en daar nogal eens een huis worden afgebroken. In de tijd dat de Nieuwstraat nog de grens van de bebouwde kom was, afgezien van wat huizen aan de Oude Polderstraat, stond er een huis dwars in de Kanaalstraat. Pas nadat het huis was gesloopt kon de straat worden doorgetrok ken naar de Boomdijk. Het gezelschap kwam terecht bij de zuider- sluis uit 1866. In de muren van deze sluis, de latere middensluis, bevinden zich twee gedenkstenen uit dat jaar. Ook is hier een in steen uitgehakte schaalstok met aandui ding van het Amsterdams Peil ingemetseld, nog van voor NAP. De groep waaide verder uit op de fundamenten van de Gekro- fabriek. Hier hadden we uitzicht op het terrein van de vroegere werf, nu Van dei- Straten, het Poldertje waar in de tijd van de kanaal- en sluizenbouw de Engelse Stei ger heeft gelegen, en het wrak van de Ame rikaanse mijnenveger of sleepboot Duffy. Diverse onderwerpen uit de dorpshistorie passeerden nog de revue, onder meer de oorlog. Veel mensen kwamen op plaatsen waar ze nog nooit waren geweest. Anderen die uit Hansweert afkomstig waren keken weer eens met andere ogen naar hun dorp. Na afloop was het nog gezellig koffiedrin ken en bijpraten in het dorpshuis. Hoewel er veel gedaan wordt aan het in ■tand houden van het Zeeuwse erfgoed, verdwijnen er toch nog regelmatig zaken die het behouden waard zijn. Om dit tegen te gaan is er nu het meldpunt erfgoed Zee land. Hier kan iedereen melding doen van bedreigt, onbekend en/of ondergewaardeerd erfgoed. Dit betreft niet alleen gebouwen of delen daarvan, maar bijvoorbeeld ook landschapselementen. Meldingen kunnen gedaan worden via de website www.meld- punterfgoedzeeland.nl Op de website kunt u vervolgens de status van de ontvangen meldingen volgen. lij het artikel over Daniël Adrianus Pol dermans, in de Spuije aflevering 75, is ver meld dat het plan bestond om op 14 april 2009 in 's-Gravenpolder te zijner eer een plaquette te onthullen. Onder het zingen an het Zeeuwse Volkslied, door kinderen an de Openbare basisschool, is dit plan ten uitvoer gebracht. ia apri) 2009 Tér herinnering aan DANIËL ADRIANUS POLDERMANS Ellemeet 30 «augustus 1877 's-Gravenpolder 14 ca pril -1939 Dichter van het Zeeuwse volkslied, 1919 Geen dierder plek voor ons op aard, Geen oord ter wereld meer ons waard, Dan, waar beschermd door dijk en duin, Ons toelacht veld en bosch en tuin. Waar steeds d'aloude Eendracht woont, En welvaart 's 1 andsmans werk bekroont, Waar klinkt des Leeuwen forsche stem: 'Ik worstel moedig en ontzweml' (Eerste couplet van het Zeeuwse volkslied) 37

De Spuije | 2009 | | pagina 39