De proefkolonie De Bevelanden en de landbouwkoloniën Hanny Louisse Bij het woord 'kolonie' denk je aan een ver land aan de andere kant van de aardbol. Maar vanaf 1818 trekken ook Bevelandse 'kolonisten' naar zuidwest-Drenthe. Met financiële steun van de beter gesitueerde Bevelanders proberen zij een nieuw bestaan op te bouwen in landbouwkoloniën als Frederiksoord, Willemsoord en Wilhelmina- oord. De belevenissen van die Bevelandse kolonisten staan centraal in een lezing op donderdag 10 december. Wil Schackmann is schrijver van het boek De proefkolonie, vlijt, vaderlijke tucht en 'Een prachtig boek overeen ontzettend interessant onderwerp.' jeltie van nieuwenhoven het weldadig karakter onzer natie. Bij uit komen werd het boek allerwegen geprezen om de 'nabijheid' waarmee de kolonie en de kolonisten werden beschreven. VPRO's OVT: 'Zeer de moeite waard'. Historisch Nieuwsblad: 'Het komt niet vaak voor dat een historicus het leven van gewone men sen uit de tijd voor de twintigste eeuw kan beschrijven. Daarom is Schackmanns boek buitengewoon waardevol'. Wil SchackmannDat is minder aan mij te danken alswel aan het geweldige archief van de Maatschappij van Weldadigheid. Vanaf de eerste dag is alles goed bij gehouden en het bijzondere van dat archief is dat het nauwelijks gaat over de toplaag van de maatschappij maar heel veel informatie levert over gewone mensen. Er zijn weinig plek ken waarin je zoveel te weten kunt komen over dagelijks gebeuren in het begin van de negentiende eeuw. Je kunt eruit halen hoe laat de kolo nisten opstonden, wat voor kleren ze droegen, wat voor werk ze elke dag deden, maar ook wat ze tegen een wijkmeester zeiden, met welke buren ze op konden schieten en met wie ze ruzie hadden, wie wie zwanger maakte, enzovoort. En hoe ze dach ten over de weldadigheid die hen aan gedaan werd, want er zitten ook heel veel brieven van kolonisten tussen. Of door hen zelf geschreven of door een behulpzame buurman. Mensen die een voorouder in de kolo nie hebben gehad en niet opzien tegen wat archiefwerk, hebben grote kans in dat archief saillante details over hun voorouder te vinden. Het berust bij het Drents Archief in Assen, met toegang 0186. Afb 1. Omslag van het boek. 38

De Spuije | 2009 | | pagina 40