Noordbevelanders gestraft: 'De inundatie van Noord-Beveland' F.A. Dees Er heerste een bedrukte sfeer op de weke lijkse beurs in Kortgene, die donderdag 21 september 1944. Waar het gewoonlijk een druk geroezemoes was tussen boeren, handelaren, bankmensen enz. was het nu beklemmend stil. Het was er niet druk. Er werd gevraagd naar Marien Tazelaar, de plaatselijke bureauhouder van de voedselcommissa- ris. Hij was er nog niet. Toen zei Leo van Damme, graanhandelaar en gemeenteont vanger: 'Ik zal het maar zeggen, ze zijn aan het vergaderen, de gemeente Wissenkerke met een Duitse Oberleutnant. Noord-Beve land moet onder water. Vanavond moeten de sluizen open'. Diezelfde middag riep Marien Tazelaar, een aantal boeren op, waaronder Chiel van Arenthals, Dirk Priester, Piet de Regt, en Salomé, de locoburgemeester van Kortgene, naar Colijnsplaat te komen. Daar kon den zij de brief lezen die de Oberleutnant Geartner bij de gemeentehuizen in Wissen kerke en Kortgene had afgegeven. De brief kwam van de B.A.B.B., het Bureau Afvoer Burger Bevolking. Middelburg 20 September 1944 Zoals U van den brenger van dezen brief, den Oberleutnant Geartner zult vernemen, bestaat bij de Deutsche Wehrmacht het plan het eiland Noord-Beveland, voor zover mogelijk, onder water te zetten door bemid deling van de aanwezige afwaterings- sluizen. Uit hetgeen genoemde Oberlt. U zal meedelen omtrent de te stellen water hoogte enz. aangevuld met Uw plaatselijke kennis van het eiland op waterstaatkun dig gebied, zal het U duidelijk zijn, welke gebieden voor de burgerbevolking gevaar zullen loopen t.z.t. onbewoonbaar te wor den. Waar het tot mijn taak gerekend moet wor den, de belangen van de burgerbevolking te behartigen, moge ik U hierbij verzoe ken ten spoedigste plannen te ontwerpen tot terugtrekking van de bevolking van de bedreigde gebieden op hooger gelegen plaatsen van Uwe gemeente. Het is de bedoeling van de Duitse autori teiten, dat de bevolking van het eiland niet naar elders wordt afgevoerd, doch dat zij op het eiland zelve worden ondergebracht. Men neemt aan, dat de verschillende dor pen door hun hoogte geen gevaar zullen loopen zoodat de bewoners van het plat teland daar ondergebracht zullen kunnen worden voor zover noodzakelijk. Onder bevolking van het eiland wordt tevens ver staan de van elders tijdelijk bij U opgeno men personen. Voor zoover de onderbrenging niet in Uwe eigen gemeente kan geschieden, moge ik den Burgemeester van de andere gemeente verzoeken zijn medewerking te willen ver- leenen tot onderbrenging van deze perso nen in zijn gemeente. Voor wat betreft deze interne, c.q. externe evacuatie gelden de U bekende bepalin gen van den president-directeur van het Bureau Afvoer Burger-bevolking. Afb. 1. J.S. de Regt. (Collectie P. van der Maas.) 2

De Spuije | 2009 | | pagina 4