ming, zijn woonplaats is dan Hilversum. Omstreeks 1924 schijnt hij met deze werk zaamheden te zijn gestopt. Jacob trouwt in zijn leven twee keer. Op 2 juni 1930 vestigt hij zich in Zeist. Hij woont aan de Woudenbergseweg nr. 11 en later aan het Broederplein nr. 19. Hij sterft op 22 januari 1936 op 77-jarige leeftijd en wordt begraven op de begraafplaats van de Evan gelische Broedergemeente in Zeist. Jacob Stamperius heeft blijkbaar een groot besef voor maatschappelijke verantwoorde lijkheid en heeft zo zijn eigen ideeën over wat pedagogisch verantwoord is. In 1897 wordt hij redacteur en oprichter van de 'Nieuwe Bibliotheek voor de Jeugd', later herdoopt tot 'Stamperiusbibliotheek'. Op dertigjarige leeftijd (1888) schrijft hij zijn eerste jeugdboek, omdat hij de boeken uit die tijd niet vindt passen bij de leef Afb. 3. Stamperius op ongeveer vijfendertig- jarige leeftijd. wereld van kinderen. Er volgen nog vele jeugdboeken en enkele leerboekjes voor het onderwijs. Hij houdt lezingen en schrijft artikelen over de eisen die gesteld moeten worden aan goede kinderlectuur. Verder ijvert hij met drie anderen voor een herdenkingsbijeenkomst met standbeeld op 29 augustus in 1918 honderd jaar na de dood van Frans Naerebout (1748-1818). Het standbeeld wordt uiteindelijk in 1919 geplaatst in Vlissingen. Veel van zijn jeugdboeken, waarin hij zelf als Jaap van de bakker samen met twee andere Japen een rol speelt, gaan over avonturen uit zijn jeugd in en rond Wil- helminadorp. Ze zijn natuurlijk van toon. Op de in 1968 tot Stamperiusschool omge doopte lagere school in Wilhelminadorp is een draadplastiek aangebracht, waarop de drie Japen zijn afgebeeld. Afb. 4. Afbeelding uit Stamperius, De onder gang van Reimerswaal, fantasietekening. 19

De Spuije | 2009 | | pagina 21