Afb. 2. Dit is een stuk kraaltjeskraalwerk uit het Land van Axel. Gemaakt van aan elkaar geregen kraaltjes. Bijzonder is dat dit waarschijnlijk gemaakt is voor de bevrijdingsfeesten van Axel na de Tweede Wereldoorlog (vandaar het jaartal 1945 en de kleuren rood I wit I blauw en oranje) óf/en voor het feit dat Koningin Wil- helmina 65 jaar werd. Duidelijk zichtbaar is de kroon en de letter W in het midden. Deze kraalwerkstukken werden gebruikt in de daagse vrouwendracht van Axel. verjaardag. Ze droeg een mooie muts, gou den spelden, "stikken" en bloedkoralen. Als jongetje vond ik dat fascinerend. Ook als ik in m'n jeugd in de stad een boerin tegen kwam vond ik dat heel bijzonder. Door de jaren heen is deze interesse alleen maar toegenomen zodat ik nu een flinke collectie spullen bij elkaar heb verzameld. Ook geef ik wel eens een lezing over mijn verzame ling.' Idee tentoonstelling Hoe kwam de gedachte bij jou op om een tentoonstelling te organiseren? 'Omdat ik gevraagd werd. Ik ben al jaren lang lid van de klederdrachtgroep "Mooi Zeeland". Vorig jaar tijdens de Betrokken heidsdag van streekdrachtverenigingen, in Westkapelle, ontmoette ik Hans Oomen, de directeur van het Historisch Museum De Bevelanden. We raakten aan de praat en zo is het balletje aan het rollen gegaan. Hans Oomen wist dat ik een grote collec tie had. In vijftien jaar kom je veel tegen. Koop je veel. Krijg je veel. Zoek je veel op beurzen, in antiekwinkels en soms bij par ticulieren. In principe verzamel ik alles uit Zeeland maar mijn voorkeur gaat uit naai de Zeeuws-Vlaamse drachten; met name Axel omdat het een kleurrijke dracht is, met prachtige stoffen en kraalwerken. In andere Zeeuwse drachten kwam het ook wel voor dat kralen apart op de kleding werd gedragen. Een voorbeeld daarvan is het zogenaamde kipje of kapothoedje op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland: een zwart hoedje met kraaltjes er op, dat gedragen werd over de lange, kanten slui ermuts.' Afb. 3. Zondagse beuk uit Axel met daarop een kraalwerk met diverse kraaltjes, lover tjes en steentjes. 21

De Spuije | 2009 | | pagina 23