Condé sur l'Escaut op de Oostenrijkers in Parijs bekend. Dit bericht, maar ook de snelheid waarmee het Parijs bereikte sloeg in als een bom. De afstand van 220 kilometer tussen Parijs en Lille werd via vijftien telegraafposten binnen een uur7j overbrugd. Een koerier te paard deed daar minstens twintig uur over. Toen Napoleon aan de macht kwam en hij het aan de stok kreeg met ongeveer heel Europa, werd het netwerk snel uitgebreid. De tijdwinst die hij met de telegraaf maakte gebruikte hij om zijn legers strategisch voordeel te geven. Napoleon liet verbindingen aanleg gen met Brussel, Amsterdam, Mainz, Lyon en verder over de Alpen, via Turijn, Milaan tot Venetië. Een bericht van Parijs tot Toulon over een afstand van 700 km over honderd seinstations kon als alles meezat twintig minuten na het laatste verstuurde sein op de plaats van bestemming zijn. Het strategisch voordeel werd minder toen elders in Europa ook optische telegrafen werden aangelegd. De telegraaf van Chappe bleek wel een 'ontwerpfout' te bevatten. De constructie was alleen overdag, bij goed weer bruik baar. Experimenten met verlichting lever den geen goed resultaat op. Dat een bericht strandde in regenbuien en bij mist81 werd, met name door de Franse marine, als een ernstige beperking gezien. Zij besloten mede hierdoor een ander model in gebruik te nemen. Napoleon verminderde de gel den die in het project van Chappe werden gestopt. Chappe pleegde in 1805 zelfmoord in de waterput van een hotel in Parijs. Men zegt dat hij ziek (depressief) was en dat hij de beschuldigingen van plagiaat door de concurrentie niet meer aankon. Toch bleef het model van Chappe in Frankrijk popu lair. Het telegraafnetwerk dat na de dood van Claude door zijn broers verder werd ontwikkeld, omvatte op het hoogtepunt bijna geheel Frankrijk. Terwijl andere lan den zich vooral richtten op kusttelegrafïe werd Frankrijk vol gezet met Chappe's. Dit resulteerde in een netwerk van 5000 kilo meter met meer dan 500 seinposten. Met de ingebruikname van de elektrische tele grafie omstreeks 1850 kwam er een einde aan dit tijdperk. Langs telegraafroutes ont stonden vaak wegen zodat we vandaag de dag nog veel van de routes die het netwerk volgde terugzien in de Franse autoroutes. Werking van de optische telegraaf De werking van de verschillende optische telegrafen was veelal op hetzelfde principe gebaseerd. Een bericht werd via een keten van posten van A naar B verzonden. Deze posten stonden op vijf tot vijftien kilometer van elkaar vandaan en werkten volgens een tweetal principes. De meest voorko mende variant was die met een hoge mast waaraan een dwarsbalk was bevestigd. Aan deze dwarsbalk hingen, afhankelijk van het type, ballen, tonnen, lantaarns of zoals o.a. Afb. 2. Chappe telegraaf. (Bron: Wikipedia.) 26

De Spuije | 2009 | | pagina 28