voorzien van geschut en vuurpijlen ston den niet met elkaar in verbinding, maar moesten het achterland waarschuwen voor de vijand. Ze waren in opdracht van prins Willem V geplaatst om het land tegen de Engelsen te beschermen.13' In 1795 werd in Nederland, aangestoken door de ideeën uit Frankrijk, de Bataafse Republiek opge richt. Frankrijk erkende de Republiek en mocht Zeeuws-Vlaanderen inlijven. Daar naast mochten ze een garnizoen in Vlis- singen stationeren, waarmee ze zomaar de toegang tot Antwerpen in handen kregen. Niet veel later werd ons land 'ter bescher ming' door Franse troepen bezet. De drei ging van een invasie op de Nederlandse kust leidde ertoe dat in 1799 de 'simpele' seinposten vervangen werden door een seintoestel waarmee wel onderling kon worden gecommuniceerd. Deze 'Bataafse telegraaf' was ontwikkeld door de schout-bij-nacht Van Woensel (1740-1816). Vlakbij de regering in Den Haag lag in Scheveningen de hoofdseinpost. Het net werk was nog niet helemaal operationeel toen 40.000 Engelse en Russische invasie troepen in 1799 ten zuiden van Den Helder landen. Toch kon via de telegraaf een mel ding worden doorgegeven, zodat Bataafse en Franse troepen gemobiliseerd konden worden. De invasie die voortvarend verliep kon hierdoor bij Castricum worden afgesla gen. De ongeveer 30.000 overlevenden van het invasieleger dropen af en er werd een verbond getekend. Nu de dreiging verdwe nen was werden de telegrafen in 1801 weer ontmanteld. De vrede was echter van korte duur zodat er vanaf 1803 in hoog tempo weer telegrafen langs de kust verschenen. Dit keer een verder ontwikkelde versie die Hollandse Kusttelegraaf werd genoemd. Tussen Texel en Vlissingen stonden 42 seinposten. In 1806 werd in Vlissingen het Franse semafoornetwerk aan dit netwerk gekoppeld.14' Sommige bronnen dichten de telegraaf ook een belangrijke rol toe in de mislukte Engelse Walcheren-campagne in 1809. Hoewel het weer en de incompetentie van de expeditieleiders een behoorlijk aandeel in het debacle hebben gehad mag de rol van de telegraaf niet onvermeld blijven. Het bericht van de Engelse aanval werd vanaf de seinpost Domburg in juli 1809 via de kusttelegraaf naar Den Haag en Parijs gestuurd. Doordat Vlissingen niet direct in Engelse handen viel kon, via de daar geplaatste telegraaf, veel informatie over het invasieleger naar Parijs worden gestuurd. De telegraaf op het Vlissingse stadhuis was één van de doelen van het bombardement. De Royal Navy had een speciale eenheid met als taak het opsporen en vernietigen van telegraafposten. Na de terugtrekking van het Engelse leger stonden er in het gebied dan ook geen bruikbare telegraafpalen meer.101 Men begon direct aan het herstel. In januari 1810 werd de Chappe-lijn via Brussel door getrokken naar Amsterdam en er werd een aftakking gemaakt die via Antwerpen naar Vlissingen liep.161 Dit gedeelte deed echter nauwelijks dienst en werd in okto- Afb. 4. Lipkens telegraaf op het Binnenhof, 1831. (Bron: Wikipedia.) 28

De Spuije | 2009 | | pagina 30