stel ik dat de seinpost in de buurt van een batterij lag.20' Ook neem ik aan dat de bedieners in de buurt van de seinpost waren ingekwartierd.211 Op de kaart zien we vijf batterijen in twee clusters terug. Noordelijk, batterij vijf t/m zeven en zuide lijk, batterij drie en vier. Op 3 oktober 1807 werden na een verzoek aan de gemeente 's-Heer Arendskerke twee seinmeesters met hun gezin ingekwartierd bij de land lieden Andries Slabbekoorn en Cornelis de Jonge.22' Om de locatie van de seinpost bij benadering vast te stellen moest ik achterhalen waar deze Slabbekoorn en De Jonge woonden. De eerste kadastrale kaart Voor het maken van dit artikel ben ik door veel mensen van aanknopingspunten en zoektips voorzien. Naast Frans Mol die me op het spoor van de kaarten zette, dhr. C. Bierens die de woning van Andries Slabbe koorn wist te achterhalen en Dies Martens, heb ik een beroep kunnen doen op de mede werkers van het Gemeente Archief in Goes, het Zeeuws Archief in Middelburg, het Nati- Afb. 5. Impressie van de Zuid-Kraaijertpolder omstreeks het jaar 1810 inclusief veld- en boerde- rijnamen. (Uitsnede van een kaart uit het Nationaal Archief, 4. OPV Z4B.) "No dateert echter van 1832 en dat is 25 jaar te laat. Dat betekende speuren in oude archiefstukken zoals overlopers en het eigenaars- vergaar. De naam Cornelis de Jonge vond ik in archief- stukken geregeld terug maar ik kon er geen woning aan gekoppeld krijgen.23' >5! Slabbekoorn komen we tegen in een overloper uit 1807:Oost-Garnaathoek Bj daar Andries Slabbekoorn in Woond besloten tusschen JL, den Ouden dijk, eersten Dwarsweg, Middelweg en den Tweeden Dwarsweg.'24> In deze Oost-Garnaathoek vinden we twee hofsteden, 'Westhof' en 'Zuid-Kraaij- x ert'. Navraag bij dhr. C. -J Bierens die vroeger op Zuid- Jx Kraaijert woonde leverde duidelijkheid op. De hoeve Westhof werd vroeger ook wel de 'hoeve van Slab bekoorn' genoemd. Andries woonde dus op de Westhof. Ik plaats de seinpost voorlopig aan het eind van de eerste Dwarsweg tussen batterij vijf en zes in. Misschien gaat er in de toekomst nog een archiefdoos open waardoor de exacte locatie alsnog te bepalen is. 30

De Spuije | 2009 | | pagina 32