Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Henri Adriaan Hanken: een onvervalste paternalist Albert L. Kort 2 De slag om het gemeentehuis Albert L. Kort6 Een eigen school voor Wilhelminadorp Albert L. Kort13 Er was eens Jacob Stamperius 150 jaar Truus de Jong18 De Zeeuwse kraal centraal Cees van den Bovenkamp 20 Over merklappen: Van Kattendijke naar Koudekerke Nel van Leijen23 Een 'Blikken Jan' in de Zuid-Kraaijert Hans van Dam25 Zuiver zilver? W.P. den Toom32 Leve de koning! Lodewijk Napoleon op reis door Brabant en Zeeland Frank de Klerk 33 Nieuwe activiteit 35 200 jaar Wilhelminapolder 1809-2009 /Hugo de Potter 36 Reactie op oproep Gemeentearchief Goes39 De oorlog in stukken', van 5 oktober 2009 t/m 29 januari 201040 Reactie zoekplaatje 41 Buitenbevelandse reis naar Lillo 42 Geuzenterreur op Zuid-Beveland Frank de Klerk43 De opmaat tot de Opstand. Zeeland en het centraal gezag (1566-1572) O.W. Hoogerhuis 47 Het winternummer van de Spuije is deze keer voor een groot deel gewijd aan één jaar: 1809. Het begint al op de voorpagina, met de afbeelding van de sleutels van de stad Goes. Die wer den in 1809 aangeboden aan koning Lodewijk Napoleon bij zijn bezoek aan de stad. In hetzelfde jaar werd de Wilhelminapolder (WP) drooggelegd. Het 200-jarig jubileum is het afgelopen jaar op vele manieren gevierd. Onder andere met de publicatie van een fraai uit gevoerd jubileumboek. Hugo de Potter schreef er een boekbespreking over. We beginnen echter met een drietal artikelen geschreven door Albert Kort over Wilhelmina dorp, een dorp waarvan de geschiedenis onlosmakelijk met die van de polder verbonden is. Het eerste artikel gaat over een van de markante directeuren die de WP hebben bestuurd. Henri Adriaan Hanken was 42 jaar als directeur in functie. Het kleine Wilhelminadorp vormde een bestuurlijke eenheid met het oudere en al even kleine Kattendijke. Eerst stond het gemeentehuis in de oudste kern. Toen Wilhelmina dorp sterk begon te groeien werd het daar naartoe verplaatst. In 1905 bleek het bestaande gemeentehuis niet meer te voldoen, maar waar moest het nieuwe komen? Er brak een bit- ere strijd los tussen de beide delen van de gemeente, die de sfeer voorjaren verpestte. Daarmee vergeleken verliep de bouw van de opeenvolgende scholen in Wilhelminadorp met heel wat minder gekrakeel. In zijn derde artikel beschrijft Albert Kort de ontwikkeling van de eerste school in 1823 tot de voorlopig laatste in 1968, de Stamperiusschool. De naam van de huidige school brengt ons bij de bijdrage van Truus de Jong. Zij vertelt over even en werk van Jacob Stamperius. De onderwijzer die in 1858 in Wilhelminadorp geboren verd en vooral bekend zou worden door zijn jeugdboeken over de drie Japen, die zich in en ond het dorp afspelen. Ook in de Zuid-Kraaijert gebeurde het een en ander in 1809. Hans van Dam beschrijft in ijn artikel over de ontwikkeling van de optische telegraaf hoe ook de Zeeuwse polders, met de 'Blikken Jan', begin negentiende eeuw aangesloten waren op een communicatienetwerk dat zich uitstrekte over vrijwel heel Europa. Verder krijgen we van HMDB een terugblik op de afgelopen zomer gehouden klederdracht expositie en Nel van Leijen vertelt over haar onderzoek naar enkele generaties creatieve ieeuwse dames. We wensen u weer veel plezier met deze nieuwe Spuije. De redactie 1

De Spuije | 2009 | | pagina 3