Afb. 3. Prijswin naar uit de stallen van de Wilhelmina- polder. Wilhelminapolder kreeg te maken met de Deltawerken en de invoering van de EEG. In 1959 bestond de Wilhelminapolder 150 jaar en kreeg van de Koningin het predikaat Koninklijk en Wilhelminadorp kreeg van de maatschappij een dorpshuis, het Wilhelminahuis. In 1960 bleek dat de kosten van de Wilhelminapolder in verge lijking tot andere Zeeuwse bedrijven hoog waren. Ze waren een gevolg van de te grote personeelsbezetting. Het bedrijf wilde uit sociale overwegingen gedwongen ontslagen zoveel mogelijk voorkomen. Een oplossing werd gezocht in de uitbreiding van de fruit teelt. Dat was geen succes, in 1975 was de fruitteelt zo verliesgevend geworden dat het bedrijf besloot er mee te stoppen. In 1986 werd S. Duvekot de nieuwe direc teur. Hij kreeg als opdracht te zorgen voor zuinigheid, kwaliteit en efficiëntie. Hij maakte het bestuur duidelijk dat dan eerst geïnvesteerd zou moeten worden in o.a. de ontwatering, gebouwen, installaties en machines. Het benodigde kapitaal kwam uit de ver koop van 170 ha grond aan de gemeente Goes en de ontwikkelingsmaatschappij Het Goese Meer. Het verlies aan grond werd ruimschoots gecompenseerd door de aan koop van twee boerderijen met samen 240 ha grond. In 1996 werd J.P. van Hoven de nieuwe directeur. Onder zijn leiding ging het mili eubeheer een belangrijke rol spelen en het machinepark werd aangepast. Naast de agrarische activiteiten ging het bedrijf in aquacultuur, windenergie, recreatie en vastgoed. Natuurbeheer werd een nieuwe bron van inkomsten. Het is een mooi jublieumboek met veel foto's. Na het lezen van het boek heeft u een goede indruk van de betekenis van de Wilhelminapolder in het verleden, heden en waar men in de toekomst heen wil. Hugo de Potter 38

De Spuije | 2009 | | pagina 40