Reactie op oproep van Gemeentearchief Goes Onze oproep in de zomereditie van de Spuije om bijdragen voor een nieuw te vormen collectie betreffende Nederlandse emigranten in Zuid-Afrika en hun verwan ten in de twintigste eeuw heeft inmiddels twee reacties opgeleverd, waarvan één telefonisch en een schriftelijk. De beller heeft beloofd het archief nog eens te zullen bezoeken en zijn informatie mee te nemen. De tweede reactie betreft een Wemeldings meisje, lepie Smits, die met een van de bevrijders, Paul (P.E.B.) Lefrere gehuwd is en na de oorlog rond 1947 met hem ver trokken is naar Zuid-Afrika, naar Johan nesburg. lepie zelf is overleden, maar haar dochter woont in Manzini, Swaziland. Deze infor matie werd ons toegestuurd door A.F.R. van Opdorp uit 's-Gravenpolder, waarvoor onze hartelijke dank! Het bericht zette een van onze archivarissen aan het denken. Een Engelse veteraan, die in dezelfde een heid als Paul Lefrere zat, vertelde in 1995 aan hem dat zijn collega ene lepie Smits aan de haak had geslagen, tot spijt van vele anderen die een oogje op haar hadden. Na het huwelijk waren zij naar Afrika ver trokken. En zo vallen weer enkele puzzelstukjes op hun plaats. Wij brengen u op de hoogte als er interessante nieuwe gegevens boven water komen. Laat u het ons weten als u nog persoonlijke documenten (dagboeken, foto's, correspondentie, ongepubliceerde memoires) heeft, die met emigratie naar Zuid-Afrika van uw familie te maken heb ben? Met dank namens het Gemeente archief van Goes. Afb. 1. Groepje leden van de Royal Marine Combined Operations, die in Wemeldinge waren gestationeerd tot aan de bevrijding op 5 mei 1945. Naar verluidt is de linkse vrouw lepie Smits. 39

De Spuije | 2009 | | pagina 41