winkeliers hebben we er geïnstalleerd, geheel vrij, want het systeem van de win kelnering is ontoelaatbaar - hoewel 't in de practijk niet altijd makkelijk is tegen te gaan. Maar liever helpen wij zelf een jong gezin met drie kleine kinderen, voor wien de man nog alles alleen moet verdienen, voorloopig voort. Groote gezinnen komen allemaal goed vooruit en raken nooit in de schuld. Alleen als de jongen een vrouw uit een ander dorp getrouwd hebben, trekt dat dorp van vader en moeder zoo'n gezin wel eens een enkele maal weg. En u bent de koning in dit koninkrijkje Ik voel me meer als de vader van een groot weeshuis, die veelal in de zorgen en nooden van de gezinnen gekend wordt, en ja, op mijn zeventigsten verjaardag was de harte lijkheid van heel die bevolking wel onroe rend. Zij hebben mij toen dit tegeltableau geschonken met deze opdracht van "de ingezetenen van den Wilhelminapolder." Ja, in de vier en dertig jaren onder mijn beheer is het bedrijf wel volkomen omgezet, op wetenschappelijken grondslag naar de ervaringen uit de practijk. Want dat is de kunst om boer te wezen: een combinatie van theorie en practijk. Daarbij moet je rekening houden met wat er op de wereld gebeurt, met de vraag op de wereldmarkt; de economie is een belangrijk onderdeel van ons vak. Voor den afzet van onze han delsgewassen ga ik naar het buitenland op reis, om mosterdzaad, karwij, papaver te verkoopen. Dan zie ik wat ze daar van ons kunnen gebruiken. Zoo bijvoorbeeld ben ik nu over karwij in onderhandeling te Kopenhagen voor het stoken van aqua vita, zoo ben ik bezig in Engeland over een nieuw soort aardappelen, dat voor hen goed is, en voor ons land minder. Wantje moet in de eerste plaats ook koop man wezen. Ik bezoek de Rotterdamsche Beurs, maar wij zijn er in geslaagd ook in Goes de Dinsdagsche Beurs van belang te maken voor granen en zaden, zoo dat nu verscheiden Rotterdamsche en Amster- damsche kooplui hier heen komen. Ook de aardappelmarkt floreert er. Trouwens, ons Afb. 2. Woning van directeur H.A. Hanken van de Landbouw Mij. 'De Wilhelminapolder' met versiering ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum (1894-1934). (Collecie Gemeentearchief Goes.) 4

De Spuije | 2009 | | pagina 6