De Zeeuwse kraal Centraal MUSEUM Cees van den Bovenkamp, secretaris van de Vereniging Vrienden HMDB' In de deze zomer gehou den tentoon stelling 'De Zeeuwse kraal Cen traal' waren verschillende voorbeelden te zien van manieren waarop kralen verwerkt zijn in streek- drachtonderdelen. De hele collectie van deze expositie is particulier bezit en gedu rende ruim vijftien jaar verzameld door Vincent Hofman, gastconservator van deze expositie. De nadruk lag daarbij op de katholieke dracht van Zuid-Beveland en de dracht van het Land van Axel vanaf 1850, omdat in die drachten verreweg de meeste kralen gebruikt werden. Over de tentoonstelling en de Zeeuwse Kraal hadden we een vraaggesprek met gastconservator Vincent Hofman. Op onze vraag hoe hij zo ver is gekomen met zijn verzameling, luidt het antwoord: 'Ik ben al ruim vijftien jaar bezig met het verzamelen van allerlei spullen die te maken hebben met Zeeuwse klederdracht. Te denken valt aan kaarten, foto's, kledingstukken, siera den. Bij een aantal klederdrachten werden er op de kleding kralen gebruikt, met name bij de Axelse dracht en de katholieke Zuid- Bevelandse dracht.' Indeling' tentoonstelling Hoe werd de tentoonstelling ingedeeld Vincent: 'In overleg met het Museum (bedoeld wordt het Historisch Museum De Bevelanden, CvdBhebben we een aantal aparte vitrines gemaakt, bijvoorbeeld een vitrine met zaken die te maken hebben met rouw; een vitrine die ons toont hoe de zon dagse dracht er uit zag; een vitrine met de daagse dracht; een vitrine met kinderspul len, o.a. kindermutsjes, waar ook kraaltjes op zitten. Een heel bijzondere is de vitrine met een kraalwerk uit Axel van rond 1944/1945. Dat bevat een stukje geregen kralen in de kleuren rood, wit, blauw en oranje en heeft in het midden een hoofdlet ter W. Naar mij verteld is, is dit gedragen bij de bevrijding van Axel en stond die W voor koningin Wilhelmina.Voor het eerst treed ik nu officieel naar buiten met m'n eigen spullen. Het was m'n eerste tentoon stelling.' Hobby Hoe raak je zo geïnteresseerd in de kleder drachten'? 'Het verzamelen van klederdrachtmateri aal is voor mij puur een hobby. Mijn oma had vroeger een vriendin die de protes tantse Zuid-Bevelandse dracht nog droeg. Ze kwam altijd in vol ornaat naar oma d'r Afb. 1. Katholieke boerin van Zuid-Beve land rond 1900. Op de beuk draagt zij een brede kraalkant. (Alle foto's V. Hofman.) HISTORISCH DE BEVELANDEN GOES 20

De Spuije | 2009 | | pagina 22