Een 'Blikken Jan' in de Zuid-Kraaijert Hans van Dam Eind 1807 stond er in de Zuid-Kraaijert een 'Blikken Jan'." Niet de eerste in Nederland bekende robot, maar de benaming die men gaf aan de seinposten die door de Fransen in het begin van de negentiende eeuw in onze omgeving werden geplaatst. In dit ver haal neem ik jullie mee op mijn zoektocht naar de locatie van deze seinpost. Toen telefoon, sms en e-mail via het Internet nog niet bestonden, waren we op andere communicatiemiddelen aangewe zen. Trommels, trompetten, vlaggen, fak kels en de stadsomroepers waren geschikt voor communicatie over kleine afstanden. Werd de afstand groter dan moesten we onze toevlucht nemen tot postkoetsen of koeriers te paard. Postduiven waren sneller maar dat betekende eenrichtingsverkeer. In 1791 kon de behoefte om snel - liefst gecodeerde - berichten over grote afstand te verzenden worden bevredigd. Claude Afb. 1. Claude Chappe. (Bron: Wikipedia.) Chappe sloot met het uitvinden van de 'optische telegraaf' de communicatiepre historie af en is daarmee de vader van de moderne communicatie. Chappe's idee vond in Europa snel navolging. Claude Chappe, de vader van de tele grafie Claude Chappe (1763-1805), een priester die tijdens de Franse revolutie uit zijn ambt was ontheven, experimenteerde samen met zijn broers om een methode te vinden om berichten over lange afstanden te verzenden. Deze experimenten resul teerden in 1791 na een aantal minder succesvolle alternatieven21 in de Chappe telegraaf die 196 verschillende signalen kon weergeven.31 Geholpen door zijn broer Ignace (1760-1829)41 die behoorlijk wat in de spreekwoordelijke melk te brokkelen had lukte het om op 26 juli 1793 in Parijs, tijdens een demonstratie, een bericht over een afstand van 35 kilometer razendsnel en foutloos te verzenden. Niet veel later kregen de broers toestem ming5' om een lijn tussen Parijs en Lille aan te leggen. Ze mochten de machine op en in ieder gebouw van hun keuze plaatsen en iedere boom die de werking van de lijn kon beïnvloeden kappen. Minder seinpos ten leverde naast minder personeels- en onderhoudskosten ook een hogere ver bindingssnelheid op. Er werden dus hoge gebouwen gezocht. Omdat kerken sinds de revolutie6' eigendom van de staat waren, moesten vooral deze gebouwen het ontgel den. Tijdens de aanleg van het telegraaf- netwerk werden kerktorens van hun spits ontdaan en van een telegraaf voorzien. Pro testeren was, in een tijd waar een andere noviteit - guillotine genaamd - overuren maakte, ook niet iets watje zomaar deed. De lijn werd zonder al te veel problemen op 16 juli 1794 opgeleverd en maakte binnen anderhalve maand Chappe en zijn tele graaf wereldberoemd. Op 30 augustus werd via de telegraaf de herovering van de stad 25

De Spuije | 2009 | | pagina 27