Boekindruk Hans van den Eeden, Leve de koning! Lode- wijk Napoleon op reis door Brabant en Zee- land, Heusden Brandaris Pers, 2009, ISBN 978-90-78108-03-0. Journalist en schrijver Hans van den Eeden waagt zich in Leve de Koning! Lode- wijk Napoleon op reis door Brabant en Zeeland, aan een boeiend onderwerp: de reis van de broer van de grote keizer, die een poging doet om zijn koninkrijk en zijn inwoners, althans die uit de twee genoemde provincies, beter te leren kennen. Broer Louis krijgt in 1806 dit nieuwe konink rijk in de schoot geworpen, dat voortkomt uit de Bataafse Republiek (1795-1806). Al meteen zet hij zijn beste beentje voor om een verlicht en betrokken vorst te zijn. Zijn optreden bij de ramp in Leiden, waar in 1807 een kruitschip ontploft, wekt nogal wat sympathie bij de afwachtende bevolking. In de jaren daarna probeert Lodewijk met koningin Hortense aan zijn zijde zijn positie te verstevigen. De reis door Brabant en Zeeland is onderdeel van dit streven. Kort nadat de koning Zeeland heeft verlaten, valt in augustus 1809 een Engelse vloot de Zeeuwse wateren bin nen. Na wat schermutselingen moeten ze, door ziekte gedecimeerd, het veld ruimen. Keizer Napoleon is op zijn zachtst gezegd 'not amused' met de gebeurtenissen, en begint aan de poten van Lodewijks' troon te zagen. In 1810 is hij koning-af en breidt de keizer zijn rijk uit met het voormalige koninkrijk Holland. Het boek van Van den Eeden is een lust om in te bladeren. Het verhaal is doorspekt met tal van zeer fraaie kleurenafbeeldin gen van de plaatsen waar de koning door heen komt. Reden genoeg voor de 'waarde lezer', zoals Van den Eeden zijn publiek aanspreekt, om nader met de inhoud ken nis te maken. In het voorwoord wordt de visie omschreven van waaruit het boek is samengesteld. Ietwat merkwaardig is die wel. De schrijver heeft voor een vorm van 'onderzoeksjournalistiek' voor dit histori sche onderwerp gekozen. Dit betekent in de praktijk, dat enkele deskundigen over het onderwerp zijn geïnterviewd, en dat de plaatsen waar de koning ooit is geweest, zijn bezocht. Tal van interessante aspecten die daarbij opdoken zijn bewust buiten beschouwing gelaten, omdat de auteur zich op voorhand al tot een omschrijving van de reis wilde beperken. Jammer dat de vele bronnen die over Lodewijk Napoleon en zijn reis zijn te vinden buiten beschouwing bleven. In veel dorps- en stadarchieven heeft het bezoek zijn sporen nagelaten. Behalve hier en daar een vermelding van de hoge kosten van het bezoek vermeldt de auteur geen verdere bijzonderheden. Zo begint en eindigt het boek met een interview met een deskundige. Het tweede hoofdstuk is een korte biografie over de koning. Evenals in de rest van het boek, ontbreken ook hier de noten. Aan het einde van het boek is een bladzijde met litera tuursuggesties opgenomen. In het boek komen nogal wat onduidelijke formule ringen voor, bijvoorbeeld op bladzijde 19, waar te concluderen valt dat Lodewijk het Continentale Stelsel gedoogde. Bedoeld wordt hier dat hij het ontduiken van dit stelsel oogluikend toeliet. Zo begint dan de beschrijving van de reis, te beginnen met de Brabantse route. Per plaats worden enkele regels gewijd aan het bezoek van de koning en zijn gevolg, aangevuld met enkele al dan niet ter zake doende histori sche gegevens over de plaats en eventuele bijzondere gebouwen. Ook het huidige gebruik van deze gebouwen wordt gemeld. Terloops wordt de suggestie gedaan om in het dorp Aarle, in 1809 getroffen door een cholera-epidemie, een Lodewijkmonument op te richten. Lodewijk liet zich hier van zijn menslievende kant zien. Vervolgens kabbelt het boek van ontvangstcomité naar ontvangstcomité, van garde d'honneur naar garde d'honneur, van in het gelid staande schutters naar rijen meisjes, van ereboog naar ereboog, van dorp naar dorp naar stad. Overal hangt aan de kerktoren de vlag uit. Hier en daar promoveert de 33

De Spuije | 2009 | | pagina 35