Nieuwe activiteit altaar is geweest, waarvan in het Zeeuws Museum restanten zijn te bewonderen (158). De gedwongen inlijving bij Frank rijk zette de bevolking sociaal-economisch maar ook emotioneel onder druk (169). In Kloetinge draait een hoog op een molenberg gelegen windmolen feestelijk voor de koning (171). Welke molenberg? Daarna vervolgt het gezelschap de reis naar Kapelle, dat men volgens de auteur al eerder had bezocht. Fort Bath contro leerde, volgens de auteur, de toegang van de plek waarop de Eendracht (het latere Schelde-Rijnkanaal) in de Westerschelde uitkwam Bij de invasie op Walcheren werd het fort in 1809 verwoest In fort Bath lag het jacht van de koning klaar om hem van het Sloeveer naar Bergen op Zoom te brengen Het vierde hoofdstuk van het boek beschrijft kort de Engelse invasie in Zeeland. In de tekst wordt archivaris Meerman van het Gemeentearchief Vlissin- gen bedankt, zoals ook eerder al diens col lega Peter Sijnke van het Zeeuws Archief is vermeld in de tekst. Dit soort bedankjes verwacht je eerder in een noot. In zijn beschrijving van de Zeeuwse koorts, blz. 177, maakt de auteur het helemaal bont. De oorzaak is visafval dat in de havens wordt gegooid. Door eb en vloed komt daardoor een drek vrij die voor veel stankoverlast zorgt. Aan de Zeeuwse koorts overlijden al sinds jaar en dag gemiddeld honderd personen. 'Deze Zeeuwse koorts leek net het manna in de woestijn en het dichtslibben van de zee een zegen van God. Maar dat was het niet.' 'Veel arbeiders wer den in 1870 bij het graven van het kanaal bij Walcheren, dwars door de voormalige Lodewijkspolder, ernstig ziek.' In een beschamend borrelpraat-hoofdstuk getiteld 'Invloed komst Fransen op taalgebruik' interviewt de auteur prof. dr. Jos Swanen- berg. Hier doen we er beter aan te zwijgen. Het is jammer dat het boek, dat wat betreft druktechnische verzorging en fris en fraai beeldmateriaal er zo uitnodigend uitziet, zo teleurstelt wat betreft de inhoud. Jam mer ook dat er geen redactie of groepje meelezers is gevormd om de auteur voor de ergste uitglijders te behoeden. Het is blijk baar erg lastig om zonder veel historische achtergrond en literatuuronderzoek je te wagen aan historische plaatsbeschrijvin gen, ook al hoeven dit slechts enkele regels per plaats te zijn. Frank de Klerk 'In de hectiek van een drukke agenda en een overvol veldseizoen' was Chiel Jaco- busse de lezing van dit voorjaar vergeten. Hij biedt u zijn welgemeende excuses hier voor aan. Wij hebben inmiddels een nieuwe afspraak gemaakt op: vrijdag 29 januari 2010 Lezing met beelden over 'Zeldzaam Zeeuws' door Chiel Jacobusse, Stich ting Het Zeeuwse Landschap. Hij schetst een boeiend beeld van planten en dieren die speciaal in Zeeland voorko men. Plaats: Het Zeeuwse Landschap, Brugstraat 51, Wilhelminadorp. Aanvang: 19.30 uur. U bent van harte welkom! 35

De Spuije | 2009 | | pagina 37