'De oorlog in stukken', van 5 oktober t/m 29 januari 2010 Dit is de titel van een groot project van het Gemeentearchief van Goes. In samen werking met de archieven van Kapelle en Noord-Beveland en puttend uit alle Beve- landse archieven en collecties, is een ten toonstelling samengesteld over de oorlog in onze regio. Hieraan verlenen verder het Bevrijdingsmuseum Zeeland te Nieuwdorp, het Historisch Museum De Bevelanden in Goes, en het Oorlogsmuseum Ossendrecht hun medewerking. De tentoonstelling Afb. 1. Voorbeeld van een tentoonstellings paneel. bestaat uit 22 panelen, die alle een thema uit het dagelijks leven tijdens de oorlogsja ren weergeven. Verder zijn er veel histori sche objecten te zien in een vijftal vitrines. Daaromheen is de hal van het stads kantoor, waar de tentoonstelling tijdens openingstijden te bekijken is, enigszins in oorlogssfeer ingericht. Voor de hoogste klassen van het lager onderwijs en de eerste klassen van het voortgezet onderwijs is een lesbrief samen gesteld. Deze heeft de vorm van een plak boek en is zeer fraai vormgegeven. Scholen die zich hebben opgegeven kunnen, onder begeleiding van medewerkers van het Goese Gemeentearchief, de tentoonstel ling bezoeken. Deze lessen kennen een wat spannend verloop; ze eindigen namelijk in een 'schuilkelder' als er luchtalarm wordt gegeven. Archiefmedewerker Frank de Klerk stelde een boek samen waarin tientallen Beve- landse dagboek- en brievenschrijvers in stukken hun verhaal vertellen, aangevuld met gegevens uit evenzoveel interviews. Daarnaast is uit diverse verzamelingen, waaronder die van het Gemeentearchief Goes en het Bevrijdingsmuseum Zeeland, zeldzaam beeldmateriaal en documenta tie tevoorschijn gekomen, dat in het boek wordt gebruikt. De titel van het boek is: 'De oorlog in stukken: de beleving van de jaren 1940-1945 op de Bevelanden', en wordt uitgegeven bij uitgeverij 't Paard van Troje te Goes. Het boek is volledig in kleur, heeft een omvang van 136 bladzijden en bevat een voorwoord van prof. dr. H. Blom, onder meer oud-directeur van het NIOD te Amsterdam. 40

De Spuije | 2009 | | pagina 42