Verdeling onder verschillende vesti gingen De onderlinge verdeeldheid is een beeld dat heeft kunnen ontstaan omdat Zeeuwen zich in verschillende staten vestigden en het oorspronkelijke plan om één centrale kolonie in Wisconsin te stichten, vanwege praktische argumenten de winter vroeg om een snelle beslissing) niet doorging. Het verdelingspatroon was niet van te voren bedacht. Al in 1805 vestigden zich enkele Zeeuwse families in het westen van de staat New York, dichtbij de stad Rochester. In die streek kwamen landerijen op de markt. Degenen die zich daar vestigden veramerikaansten snel. Rond 1836 woonde een groep van twaalf boerengezinnen in de buurt van Buffalo en in omliggende plaats jes Pultneyville en East Williamson). Ten tijde van de grote uittocht in 1846 moeten er al zo'n 200 Zeeuwse gezinnen in het wes ten van New York te vinden zijn geweest. Deze gemeenschappen werden pleister plaatsen voor de nieuwe stroom immigran ten en menige Zeeuw besloot in Rochester te blijven of anders in Albany of Buffalo. Van de drie eerdergenoemde Zeeuwse plaatsnamen is Zeeland aan de westkant van het beboste Michigan, dat in 1847 werd gesticht, het meest belangrijk. Vooral omdat het dorp echt gepland werd door een gezelschap Zeeuwen onder leiding van predikant Cornelis van der Meulen en de Borselse hereboer Jannes van de Luijster en strategisch lag tussen Holland en Grand Rapids in. In 1860 stond de kolonie stevig op eigen benen en tien jaar later was er niet genoeg nieuw land meer beschikbaar in West- Michigan. Er werden dochterkolonies ver der in het westen en noorden gesticht of land gekocht van de Amerikanen. Zeeland ontwikkelde zich verder met een bakste- nenfabriek, meubelmakerij, andere nijver heid en een aantal winkels. Nu is Zeeland praktisch een voorstad van Holland. Het Zeeuwse karakter bleef tot in de jaren twintig van de vorige eeuw bewaard door het dialect en de klederdracht die nog tot in het begin van de eeuw aanwezig waren. Grand Rapids, dat gerust de hoofdstad van de Hollanders in Amerika genoemd mag worden, had ook een sterk Zeeuws karak ter in de beginjaren, evenals de plaats Kalamazoo. Die had een Zeeuwse wijk waar vooral telers van groenten, met als specialiteit bleekselderij, te vinden waren. Zeeuwse inbreng verder naar het westen was te vinden in Milwaukee, waar een telg van de Luitweiler familie zijn tenten opsloeg. Emigranten uit Kapelle sticht ten later gehuchten als Town Eight en in Franklin Prairie vestigde zich een groep Walchenaren. Dit vlakke land leek op hun oude vaderland. Deze vestigingen hebben echter niet zo lang zelfstandig bestaan. Ze waren te klein om zelfstandig te opereren en verloren al gauw inwoners aan de grote stad Milwaukee en de andere Nederlandse nederzettingen in de buurt. Een voorbeeld van veel verhuizingen is het gezin van Gerard Brandt 1800-1859) een emigrant uit Kapelle, die zich eerst in Oostburg, Wis consin (toen nog Town Holland geheten) vestigde, maar ruzie kreeg in zijn kerk en in 1854 vertrok naar Town Eight, twaalf kilometers ten zuiden van Milwaukee met andere Zeeuwen. Zijn dochters Katrina en Jannetje werkten als meid en naaister in Milwaukee, dichtbij het gezin van Jan de Jonge. Gerard bezat 320 acres, een groot bezit waarvan zijn zonen Izaak en James een deel kochten, maar Izaak vertrok naar Muskegon City om als voerman te werken en zijn broer James werkte in de buurt in een houtzagerij.151 Ongeveer tachtig kilometer de bossen in ten noorden van Milwaukee werden Oostburg en Sheboygan gesticht, vooral door Zeeuwen en Geldersen. Deze dorpen floreerden en trokken nieuwe inwoners aan vanuit de staat New York. In tien jaar tijd waren de Zeeuwen daar in goede doen geraakt door vooral veeteelt. Hun bezit ver tienvoudigde in waarde en ze hadden zelfs een eigen krant, de Sheboygan Nieuws bode, de eerste Nederlandstalige krant in de nieuwe wereld, uitgegeven door Jacob Quintus van Schouwen. Ook aan de oostkust van Amerika ontstond een Zeeuwse nederzetting. Bastiaan Broere emigreerde in 1849 vanuit Yerseke naar Michigan; hij trok later naar Sayville. Deze vroegere visser uit Yerseke legde later in 8

De Spuije | 2010 | | pagina 10