Afb. 5. Dropping van goederen. Het zal een Fairchild C-82 Packet zijn geweest. En waar schijnlijk van de Bel gische Luchtmacht die ook hulp verleende. (Collectie G. de Fouw.) vol diepe gaten en met overal ontelbare hoeveelheden stijf bevroren grote en kleine kadavers, meubilair en andere uit zee en Schouwen-Duiveland aangespoelde obsta kels. De volgende dag hoorde ik op straat dat 'de meester', op de zolder van de school met een radio naar berichten luisterde. Ik naar boven. Achter een krakende zend/ontvan ger bij het raampje zat een man. Tot mijn grote verbazing was deze mees ter Bram de Visser, in onze HBS-tijd nog wonende schuin tegenover mijn ouderlijk huis aan Noordweg 251 in Sint Laurens! Ook hij was stomverbaasd mij onder deze bijzondere omstandigheden te zien in Colijnsplaat en ook als commandant van een groep militairen. Wij hoorden druk radio- en berichtenverkeer: noodoproepen, coördinatie met hulpverleners, enz. Op mijn verzoek zocht hij naar militaire zen ders. Na uren kwam de bevestiging van een vliegbasis dat kon worden gedropt bij Colijnsplaat. cWaar is een geschikte plaats en wat is nodig?'. Het lukte de meester die (lange) lijst, ondanks het drukke radioverkeer, te ver zenden met onze mededeling dat het voet balveld duidelijk zou worden gemarkeerd en afgezet voor de dropping. Wanneer? Een of twee dagen later naderde op de afgesproken tijd, grommend en op slechts enkele meters hoogte vanuit richting Zie- rikzee, een groot militair transportvlieg tuig. Voor ons! Spannend en ontroerend! Het zal een Fairchild C-82 Packet, ook bekend als de 'Flying Boxcar', zijn geweest en vermoedelijk van de Belgische Lucht macht die ook hulp verleende. De piloot dropte precies op het voetbalveld, in enkele 'runs' en van zeer geringe hoogte, aan kleine parachutes een aantal zakken en ook zware vaten met drinkwater. 'Houdt moed. Van de mariniers op Ypenburg', stond geschreven op de vaten. Destijds was Ypenburg een militaire vliegbasis. Het ver baast mij nog steeds dat, behalve de doel- lat, verder niets en niemand werd geraakt. Nu hadden wij drinkwater, voedsel in blik, rantsoenen, drinkwater, oploskoffïe, choco lade, sigaretten, etc. Iets delen met de bevolking van Colijns plaat? Nee. We hadden de dropping niet aangekondigd, want voor ons was het een 'wij' en 'zij' situatie geworden. Niets voor ons, dan ook niets voor jullie! Om te voorkomen dat iets zou worden meegenomen door de bevolking hadden we een cordon, met de bajonet op het geweer, gelegd rond het voetbalveld. Met de laarzen, handschoenen en lan taarns kon veiliger 24 uur worden gepa trouilleerd en overdag hielpen we op de 15

De Spuije | 2010 | | pagina 17